Mesajı Okuyun
Old 15-08-2017, 14:07   #85
Av.Bingöl

Alıntı:
Yazan Av.Mustafa Coşgun
Ruhsatımın gelmesine yaklaşık 2 ay kaldı. Zaten var olan ofis açmak fikri daha da kuvvetleniyor. Bu noktada ruhsat geldikten sonra 6-8 ay bağlı çalışarak küçük de olsa bir meblağ biriktirmek mi yoksa kredi çekerek derhal yola koyulmak mı daha mantıklı?
Bir de büyük şehirlerde giderek yaygınlaşan hazır ofis paylaşımlı ofis gibi çalışma şekilleri gider tasarrufu açısından tercih edilebilir mi ? Özelikle bizim gibi yeni başlayanlar için görünüşte cazip olan bu hazır ofis sisteminin ne gibi zararları olabilir.?Saygılarımla.

Kredi çekerek ofis açma fikrinize şiddetle karşı çıkıyorum. Çünkü bağımsız çalışmanın getirdiği ciddi bir "belirsizlik" içerisine gireceksiniz.
Evet, bağımsız çalışmanın çok fazla "mükafatı" var ama belirsizlik buradaki en önemli faktörlerden biri. Bu nedenle borçlanarak başlamanızı tavsiye etmiyorum.

Benim tavsiyem, eğer bağlı çalışmaya "tahammül" edebiliyorsanız bir süre hem maddi birikim hem de bilgi birikiminiz için bağlı çalışmaya devam etmeniz. Bu esnada çalışacağınız yerde "kendi işlerinizi alabilmek" üzerine anlaşmanız çok faydalı olur.

Ayrıca bu esnada cmk ve adli yardım seçeneklerinizi değerlendirip bu süreçleri başlatmanız da faydalı olacaktır.

Hazır ofis sisteminin de bir zararının olacağını düşünmüyorum. Başlangıç için giderinizi ne kadar azaltırsanız, sizin için o kadar iyi olur. Ama paylaşımlı ofislerdeki özel odaların fiyatları çok da cazip değil (en azından İstanbul için böyle). Bunun yerine meslektaşların ofislerini paylaşmayı düşünmek daha mantıklı olabiliyor.

Kısacası ileride "mecbur kalmamak" için sabırlı adımlar atmakta fayda var.

Not: Bağımsız olmak mutlaka yalnız olmayı gerektirmiyor. Güvenebileceğiniz bir meslektaşınız ile dürüst ve şaffaf bir ortaklık kurabilirseniz, zaten sırtınız yere gelmez (Sevgili ortağıma selam ederim ).