Konu: Fıkra Keyfi
Mesajı Okuyun
Old 30-07-2003, 09:50   #19
Sibel

www.denizce.com dan bir alıntı .... ))

BİTMEMİŞ SENFONİ

Önemli bir kuruluşun Yönetim Kurulu Başkanı aniden reddedemeyeceği bir yemekli toplantıya katılmak zorunda kalır. Çok severek gideceği klâsik müzik konser biletini, şirket verimliliğini yücelten, uzman kadrodan pek beğendiği bir elemanına verir.

Schubert’in “Bitmemiş Senfoni”sinin de yer aldığı programı uzman dostumuz dikkatle izledikten sonra, patronuna aşağıdaki satırları yazar:

Sayın Yönetim Kurulu Başkanım,
Falanca tarih, filânca saatte, vermiş olduğunuz davetiye sonucu, ilgili klâsik müzik konserine gidilmiştir.

Konser tam saatinde başlamıştır.

Konser öncesi yapılan akort çalışmaları, teknik destekten yoksun bulunmuştur.

Konserin bölümlerinde ve tümünde özellikle yaylı sazların, aynı hareketle, aynı notaları çaldıkları tespit edilmiştir.

Benzer durum, eş değer yoğunlukta olmamakla beraber, nefesli sazlar için de geçerlidir.

İcracıların, orkestra şefi ile iletişimleri düşüktür.
Konser tüm zamanına oranla 1/30 düzeyindedir.

Dinleyiciler üzerinde yapmış olduğum incelemelerde ise:
1. 64’lük ve 32’lik notaları kattiyen fark edemedikleri.
Hatta 16’lık notaları bile zor algıladıkları.
2. Partisyondaki tekrarların, monotonluk yarattığı, ön sıra dahil,
arka sıralara doğru artan biçimde uyuklayan dinleyicilere
rastlandığı, tespit edilmiştir.

Not:
Senfoninin bölüm aralarında, bir kısım izleyicinin yoğun biçimde alkışlaması, diğer bölümün ise alkışlayanları hayretle izlemesi, delil yetersizliğinden araştırma dışı bırakılmıştır.

SONUÇ:

Orkestranın yerel bilimsel kuruluşlarla iş birliğine getirilmesi. Akort bölümünde, garip ses çıkışlarının önlenmesi ve süre tasarrufunun sağlanması.

Partiturdan 64’lük ve 32’lik notaların kaldırılması.
Hatta 16’lık notalar dahil tümünün 8’lik notalarla değiştirilmesi.

Tekrar eden bölümlerin partisyondan çıkartılması.

Tasarruf edilen sürenin, prova ve ön çalışmalarda da uygulanıp uygulanmadığının denetimi.

Yaylılar, nefesliler ve vurmalılar, çalgılar bölümünde gerekli tensikata gidildikten sonra takım başkanlarının seçimi.

Bu başkanlardan oluşturulacak icra kurulu sayesinde ek bir tasarruf daha yapılarak orkestra şefinin işine son verilmesi.
Teknik komite olarak müşterek öneri ve kararımız olup, sayın yönetim kurulu başkanlığına saygı ile sunulur.

Önemli Not: Önerilerimizi rahmetli Schubert de dinlemiş olsaydı, konser süresi beşte birine iner ve “Bitmemiş Senfoni” mutlaka biterdi.

Bana sağlamış olduğunuz bu imkândan dolayı sizlere teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.
Saygılarımla