Mesajı Okuyun
Old 14-11-2008, 10:42   #10
Nur Deniz

Güzel bir başlık altında toplanan bu forum için Sn Admin e teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Mahkemelerin bağımsızlığı ile ilgili anayasa maddesini ekleyen Sn Zeynel e de teşekkür ediyorum.

Sn Gemici ye samimi mesajı için teşekkür ediyorum.

Her ne kadar forum başlığında isimler, şüpheliler belirtilmemiş de olsa herkesin kimi ya da kimleri tartıştığımız konusunda emin oldukları konusunda da şüphem yok.

İnsan olmayan yer de suç var mıdır?

Makamın, mevkinin ya da görevin olması suç işlemeye engel değildir.Suç işlemek isteyen bir insan için hiç bir cezanın engel teşkil edeceğine inanmıyorum.Ben sadece bu suçu işleyenlere suç işleyen insan gözü ile bakılması taraftarıyım.Suçu ispatlansın o zaman görevini ve insanlığını sorgulayalım, aldığı ya da alacağı cezanın yeterliliğini de katarak.

Son konuda ki başlık Ağır Ceza Hakimi'ne Rüşvet Gözaltısı gibi şahane çarpıcı bir başlık olduğu için ister istemez bütün hukukçuların ve bu konu ile az çok ilgili olanların hemen dikkatini çekmiştir.Aynı durum biz sağlıkçılar için de bir doktorun ameliyat masasındaki hastanın her şey yolunda iken birden bire ölmesi ile de aynı mana da taşır gibi geldi.Bir neden yokken bu hasta neden öldü? Doktor mu suçlu?İlk akla gelen doktor hatasıdır. İhmal var mıdır? Doktor hatası değilse ekipman ya da malzeme de kusur mu vardır? Sağlık Bakanlığının ya da hastane yönetimin bir ihmali söz konusu mudur?Hiç bir yerde kusur bulunmadı ise daha önce gittiği doktorun geciktirmesi sevk zincirini aksatması gibi bir durum var mıdır? Bütün sorulara cevap hayır olarak alındığı vakit ise hastanın sakladığı her hangi bir şey olup olmadığı incelenir.Ama tüm bu aşamalar sürerken ameliyat eden DOKTOR hastayı masadan kaldıramamış , kötü bir doktordur.Aynen şu an da henüz suçu ispatlanmamış gözaltındaki şüpheliler gibi.Basit düşünmeyi her zaman sevmişimdir. Bir hastanın ölmesi o doktorun mesleğini kötü yaptığı anlamına gelmediği gibi bir hakimin de böyle bir suça karışması da daha önce görevini kötü yaptığı anlamına gelmez.

Bu nedenle suç ispat edilmeden yorum yapılmasını hukuk açısından sağlıklı bulmuyorum. Suça karışan bir insan olduğuna göre ceza verecek olan da nihayetinde insandır.Her iki halde de insan hayatı söz konusudur.

Yargının bağımsız olması için yorum yapılması gerekirken, tabiri caiz ise genelin kraldan fazla kralcı gibi davrandığını gözlemlemekteyim.Bu ülkenin vatandaşı hemen her yerde rüşvet döndüğünün farkında, sağlık, eğitim, askeriye daha çok örnek vermek istiyorum ama site kurallarına göre bunu yapmam doğru olmaz.Doğrusunu söylemek gerekirse rüşvet olayının ne adliye de icra dairelerinde olması ne de yargıda olması beni şaşırttı.Hepimiz biliyoruz ki bu var.

Olayın bana ilginç olan tarafı ise ilk yazdığım cümleleri tamamen doğrulamış olmasıdır. Rüşvet suçtur.Alan için de veren için de karışan için de .Miktarı önemli değildir. Daha önce de yazdığım gibi, bana göre HATIR da bir rüşvettir.Bunu bilen insanların karışması ayrıca hem ilginç hem de çok üzücüdür.

Yargıya da adalete de halen güveniyorum.Çünkü bu olayı araştırıp, takip eden yine bir bağımsız adalet görevlisidir.

İdam cezasına gelince. Hepimiz insanız. Bazı durumlarda kendimiz bile katil olabiliriz. Ben asla katil olmam diye kimin garantisi vardır?17 Aylık bebek haberinde , herkesin içi titremiyor mu?Sadece ne anneyi ne de suçluları suçluyorum ben. Ya komşuları , ya tanıdıklar onlar hiç mi vicdan azabı çekmiyor merak ediyorum. Olağanüstü bir durum olduğunu çevrece bilinmemiş olmamı imkansız.Bir telefon belki bir çocuğun hayatını kurtarabilirdi.

Son zamanlarda gündemde olan küçük bir çocuğa yaşı hayli ilerde olan bir vatandaşın cinsel istismarı.Rapora hayret ettim.Ama gördüm ki, bakanlıkta devrede , içim rahat etti daha sonra. Yapılması gereken en üst seviyede yapılıyor. Böyle bir konu en ince ayrıntısına kadar inceleniyor.

Konya da olan bir olay aklıma geldi.E.Ç isimli kız çocuğunu kaçıran, tecavüz edip ve öldüren kişi tutuklandığında cezaevinde kendini astı!!! Suçu ispatlanmıştı.

Sadece adalete güvenecek kadar sağduyulu olmanın zamanı, suç varsa ceza da vardır elbette.Herkes yaptığının bedelini muhakkak öder.

Bir cümleyi çok kullanırdım. Hataymış. Ben peygamber değilim ki masum olayım. sadece insani olarak yaşamak en güzeliymiş.

Adalet için öyle ya da böyle çalışan herkese çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.