Mesajı Okuyun
Old 29-01-2011, 00:23   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan z.özek
ben henüz stajyer avukatım ve sayın özge yücel'in de beli,rttiği gibi baro tarafından bir davada kayyım olarak atandım. ancak benim de aklıma takılan bir husus var ki, davanın içeriğini öğrenmek istedim ancak kalemden duruşmaya geliniz yeterli dendi. henüz stajyer olduğum için ne yapmam gerektiğini de bilmemekteyim. bu konuda görevlerimi nerede bulabilirim? ya da duruşmada hazırlıksız olarak bulunmam doğru mu? teşekkür ederim..

Sayın Özek,
Baroların kayyım atama yetkisi bulunmamaktadır; bu yetki MK 426, 427, 430 ve 431 maddeleri gereği vesayet makamındadır. Sizin durumunuzda, mahkemenin "kayyımlık yapabilecek bir avukatın bildirilmesi" talebi üzerine Baronuzca, Baroların böyle bir görevi olmadığı halde sizin adınız mahkemeye bildirilmiş ve kayyım olarak atanmanıza mahkemece karar verilmiş olmalı.
Kayyımlık, sorumluluğu gerektiren bir görevdir. Bu ve özellikle "ne yapmam gerektiğini de bilmemekteyim" demeniz nedeni ile, MK 431'in yollaması ile 422. madde uyarınca kayyımlıktan kaçınabileceğinizi anımsatmak isterim.
Saygılarımla.