Mesajı Okuyun
Old 03-01-2012, 11:38   #33
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan TaitaDragonfire
"Boşanma davası olmaksızın ayrı yaşayan ya da ortak yaşamı sonlandıran bir irade sergileyenlerin velayet davası açamayacağı" şeklindeki görüşüme "AÇILABİLECEĞİ" şeklinde KARŞI GÖRÜŞ sunan tüm meslektaşlarıma TEŞEKKÜR ediyorum.

Olan hukuk sizin dediğiniz gibi ise olması gereken hukuk benim dediğim gibi olmalı kanaatindeyim. Evlilik kurumu sağlıklı aile düzeni için öngörülmüş iken ailenin değeri ve amacı olan çocuklara ilişkin velayet kavramının DEVAM EDEN EVLİLİK BİRLİĞİ'NDEN AYRI ele alınması benim nazarımda HUKUKUN korumak istediği amaç ile çelişmektedir.

Velhasıl, dediğiniz üzere evlilik birliği içerisinde VELAYET davası açılabiliyor ise bunun hukuk boşluğundan kaynaklı olduğunu ve buna bağlı yorumdan doğduğunu (ilişki kurulmasına ilişkin kararlara saygı duyuyor gerekliliğini kabul ediyorum) asli olarak ise -kanımca- düzenlememin gerekli olduğu bir husus olduğunu düşünüyorum.Aksi halde evden ayrılmak ortak hayatı sonlandırmaya yetseydi TERK gerekçesi ile boşanma davası açılamazdı. Kanundaki bu kavramı bu kadar geniş yorumlamamak gerektiği kanısındayım.

Kim bilir belki günün birinde bu konu da bir düzenleme yapılabilir. Konuya ilişkin mesajlarıma karşılık veren meslektaşlarıma ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum.
(Dip.köşe.son.ihtirazi.not:Halen.tatmin.olmadım )
sayın meslektaşım boşanma olmasa dahi çocuğun menfaatinin düşünülerek bu konuda düzenleme yapılması ,neden, olan hukuk ve olması gereken hukuk ayrımına itiyor sizi.Taraflar gerek cahiliyetten gerekse vurdumduymazlıktan boşanmıyor olabilirler ,bu durumda neden çocuklar olumsuzlukları yaşamak zorunda bırakılsın ki.Eğer çocuğun yararı gerektiriyorsa boşanma olmadığında da velayet düzenlenebilmeli.Nasıl ki boşanma neticesinde velayetin nezi suretiyle yeniden velayet çocuk yararına düzenlenebiliyorsa ,evlilik birliği devam ederken de çocuğun menfaati neyi gerektiryorsa o yönde bir düzenleme yapılabilmeli.Bu konuya neden bu kadar katı yorumla yaklaşıyorsunuz.Meslektaşların da belirttiği gibi daha önce düzenlenmeyen bir husus hüküm altına alınmış ne mutlu ki.