Mesajı Okuyun
Old 05-11-2008, 15:26   #4
av.onur

Alıntı:
Zorunlu Trafik sigortası, karşı tarafın zararlarını öder, tabii limit kapsamında,
Sizin müvekkilinizin sigortası, karşı tarafın zararını karşılamış ise, Sigrta şirketinin,kusur oranında, müvekkilinize rucuu etmesi gayet doğal.

Esasında değil. Trafik sigortacısı tabii ki sizin kusurlu olduğunuz durumlarda karşı tarafın hasarını öder ancak sizin kusurlu olduğujnuz durumlarda da size rücu edip bu bedeli geri istemez, isteyemez.... Aksinin düşünülmesi trafik sigortasının mantığı ile bağdaşmaz. Ben trafik sigortasının ödediği hasarı kendim karşılayacaksam ona niye prim ödeyeyim. Yaptırmam sigorta kazada kusurluysam da direk mağdura kendim öderim...

Trafik sigortacısının sigortalısına rücu edeceği durumlar elbette vardır. Ancak bunda sigortalının kusurunun hiç bir etkisi yoktur.

Trafik sigortacısının sigortalısına rücu edeceği durumlar tamamen aralarındaki sözleşme ilişkisinden kaynaklanan bir durumdur ve trafik sigortası genel şartlarında açıkça belirlenmiştir.

Örnek vermek gerekirse: (Somut olay karşısında ayrıntısı incelenmek kaydıyla) Sigortalı aracın alkollü bir sürücü sevkindeyken ve kazaya alkolün sebebiyet vermesi şartıyla bir zarara sebebiyet vermesi, sigortalı aracın ehliyetsiz veya yetersiz ehliyete sahip bir kullanıcı tarafından zarara sebebiyet vermesi (tabii bu ikisinde de işletene atfedilecek bir sorumluluk olmalı ör: araç kusur olmadan çalındıysa zaten sigortacı da ödeme yapmayacaktır) ve sigortalı aracın sürücüsünün kasti olarak sebep olduğu zarar - ziyan (ör: bilerek gidip bir araca çarpmak) gösterilebilir.

Eskiden Yargıtay ağır kusur halinde de rücu imkanı vardır derken son yıllarda bunun tersi yönde içtihatlar geliştirmiştir.

Örnek ağır kusur hali: şehir içinde 140 km ile kırmızı ışığa girip yayalara çarpmak.