Mesajı Okuyun
Old 10-08-2002, 21:32   #1
aristo

Varsayılan Hakim Ve Savcıların Niteliği Sorunu!!

Hakim ve savcıların uyguladıkları hukuka son derece hakim olması lüzumu,adaletin öncelikli temel sorunudur.Çok iyi yetişmiş, hukuku yaşamsal alana en iyi şekilde uygulayan saygıdeğer hakim ve savcılarımızın az olmadığına inanıyorum ancak ne var ki bunların sayıları gittikçe azalmaktadır.
Ne yazık ki günümüzde hakim ve savcılar da mesleğe yeni başlayan avukatlar gibi zamanla tecrübe kazanmak yolu ile yetkin olmaya çalışıyorlar;tabii tecrübe çok önemlidir ancak adalet duygusu tecrübe yolunda harcanmaya bırakılmamalı,hukuk devletinde yargının kurbanları, adalete güven duymak isteyen hakkını arayan insanlar olmamalıdır.Neler mi oluyor?
- Test usulü ösym sınavı ile 4 senelik yetersiz hukuk fakültesi eğitimi mezunu hakim ve savcı olmaya hak kazanıyor;önce 1 senelik avukat adaylarının da iyi bilidiği hiç bir şey kazandırmayan malum adliye stajını tamamlıyor sonra 1 sene de hakim ve savcılar eğitim merkezinde esaslı ama yetersiz bir eğitimden geçiriliyor bu iki sene sonunda hakim ve savcı olarak başlıyorlar.
-iş yükü fazla olan yargı yerlerinde çalışan ve kendisine ağır sorumluluklar verilen,terfi sistemleri içerisinde başarıyı yakalamaya çalışan yeni hakim ve savcı, sosyal hayattan kopmak zorunda kalarak adalet dağıtma telaşına giriyor.
-trafik nasıl affetmezse adalet de affetmez yapılan hatalar bazen insan hayatını feci şekilde etkiler;trafik kazalarının %30'u karayolları hatalarından kaynaklanıyor ise de kalan %70'i sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır.Bu nedenle kolay ehliyet vermek yerine çok iyi bir eğitim ve çok iyi bir sınav sonucu sürücü yetiştirmek gereklidir.İnsan hayatı hakkında karar verenlerinde çok iyi bir eğitim ve çok iyi bir sınav sonucu yetişmeleri gereklidir.
-Avukatlık mesleğinin iyileştirilmesi,iyi avukat yetişmesi konularında her zaman fikir yürütülmekte ve bunun sağlanmasına yönelik avukatlık sınavı getirilmiştir.Ancak hakim ve savcılar için yeterlilik sınavı düşünülmemiştir.
-Meslekte tecrübeli ve bilgili avukatlar neden hakim ve savcı olamazlar?Önceden en az beş yıllık avukat isterse hakim ve savcı olabiliyormuş
Bu konuyla ilgili tartışılması gereken daha çok şey var; ben şimdilik kısaca değinmeye çalıştım.
Selam ve saygılar..