Mesajı Okuyun
Old 19-05-2010, 23:25   #108
Gemici

Alıntı:
Yazan f.a
Alıntı 1: bu cezalandırma yetkisi zaten hak ve özgürlükler korunacak şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor yoksa bir anlamı kalmaz sizin de belirttiğiniz gibi.bunları kant ve locke'un görüşlerine dayanarak dile getirmeye çalışmıştım. yanlış ifade ettiysem kusura bakmayın.ilettiklerim bir öğrenci olarak aldığım hukuk felsefesi anlayışından yansıyanlardır.

Alıntı 2: gerçi ben ülkemizdeki ceza sisteminde haksız yere içerde olan ve "masumiyet karinesi"nden yararlanma hakkı olup da yararlanmayan bir çok kişi varken hukuk felsefesi açısından konuya yaklaşmak yanlıştır tabi. benim demek istediğim hukuk devletinin varlığını hissederek yerine getirilen bir ceza hukuku sisteminde af çıkarılmamasıdır. olan hukuk sistemimizde belki de gereklidir bu.??

Sayın f.a,

size karşı ilk mesajım biraz sert oldu kusura bakmayın.
af olur mu olmaz mı konusu, hukuk felsefesi açısından tabii hukuk ve sosyal sözleşme kurumlarına dayanarak açıklanamaz türünden bir yaklaşımı da doğru bulmuyorum. Toplumu oluşturan tüm bireylerin aynı tabii haklara sahip olduklarını düşündüğünüzde, af olsun mu olmasın mı konusunda bizi en tutarlı sonuca götürecek yollardan birisi tabii hukuk ve sosyal sözleşmedir bence. Mağdurun olduğu kadar failin de kişiliklerine bağlı belirli tabii hakları vardır ve bu hakların ceza ve af konusunda göz önünde bulunduırulması gerekir.

Teorik bir kurum olan sosyal sözleşme bireylere devletin kapısına dayanarak 'Ben sana haklarımı teslim ettim, bu hakları bana geri ver, kendim kullanacağım' türünden bir hak tanımaz. Bireylerin devlete karşı kullanabilecekleri haklar ne hükumetin, ne yasama organının ne de yargının dokunabilecekleri temel hak ve özgürlüklerdir. Tabii hukuk teorisine göre insanlar bu hak ve özgürlüklere doğuştan sahiptir Devlet bu haklara kendisi saygı göstermek ve bu hakların başkaları tarafından çiğnenmemesi için gereken tedbirleri almak zorundadır. Kişilerin devletten isteyebilecekleri haklar arasında mallarına veya canlarına zarar verenleri kendilerinin cezalandırmalarını istemeleri hakkı yoktur. Aynı durum af için de söz konusudur.

Alıntı:
Yazan Av.1911
Bildiğiniz gibi ceza hukukumuzda takibi şikayete bağlı suçlar bölümü bulunmaktadır.Yeni ceza kanunu uygulamasında uzlaşma maddeleri bulunmaktadır.Yine bilindiği üzere karakollarda dahi bazı şikayetlerde veya olaylarda tarflardan sulh yoluna gidilmesi yönünde telkinler olduğu bunların da dolaylı olarak neticede bir af uygulaması olduğu inkar edilemez

Sayın Av.1911,

şikayet hakkı ve ceza ve af yetkisini birbiri ile karıştırmamak gerekir. Devlet, toplum düzenine ve yasalara aykırı bir davranışı mağdurun o konudaki düşüncesine aldırmadan cezalandırır veya cezalandırmaktan imtina eder.

Saygılarımla