Mesajı Okuyun
Old 30-11-2007, 21:43   #13
ekinheval

Husumete ilişkin olarak; T.C.
YARGITAY
1. HUKUK DAİRESİ
E. 2003/9202
K. 2003/9784
T. 29.9.2003
• TARAF OLMA EHLİYETİ ( Somut Olaydaki Davada Gerçek ve Tüzel Kişiler yada Bunların Yasal Temsilcilerinin Taraf Olma Ehliyetine Sahip Olması )
• YASAL TEMSİLCİ ( Somut Olaydaki Davada Gerçek ve Tüzel Kişiler yada Bunların Yasal Temsilcilerinin Taraf Olma Ehliyetine Sahip Olması )
• GERÇEK KİŞİLER ( Somut Olaydaki Davada Gerçek ve Tüzel Kişiler yada Bunların Yasal Temsilcilerinin Taraf Olma Ehliyetine Sahip Olması )
• TÜZEL KİŞİLER ( Apartman Kat Malikleri Kurulunun Tüzel Kişiliğinin ve Bu Nedenle Taraf Ehliyetinin Olmaması )
• APARTMAN KAT MALİKLERİ KURULU ( Apartman Kat Malikleri Kurulunun Tüzel Kişiliğinin ve Bu Nedenle Taraf Ehliyetinin Olmaması )
• TARAF EHLİYETİ ( Apartman Kat Malikleri Kurulunun Tüzel Kişiliğinin ve Bu Nedenle Taraf Ehliyetinin Olmaması )
• KAT MALİKİ OLMAYAN YÖNETİCİ ( Kat Maliki Olmayan Yönetici ve Yönetim Kurulu Aleyhine Açılan Davanın Husumet Yönünden Reddinin Gerekmesi )
• HUSUMET ( Kat Maliki Olmayan Yönetici ve Yönetim Kurulu Aleyhine Açılan Davanın Husumet Yönünden Reddinin Gerekmesi )
634/m.34
ÖZET: Somut olayda ; davada gerçek ve tüzel kişiler yada bunların yasal temsilcileri taraf olma ehliyetine sahiptir.Apartman kat malikleri kurulunun ( Yönetimin ) tüzel kişiliği ve bu nedenle taraf ehliyeti yoktur.Kat maliki olmayan yönetici ve yönetim kurulu aleyhine açılan davanın husumet yönünden reddi gerekir.

DAVA : Taraflar arasında görülen davada;

Davacı apartmanlarına,davalı apartmanlarının tüm kanalizasyonlarının aktığını,bir arıza halinde apartmanlarını pis suların kapladığını,kötü kokular saçtığını ileri sürerek, davalılara ait kanalizasyon şebekesinin kaldırılması suretiyle elatmanın önlenmesi isteğinde bulunmuştur.

Davalı taraf,davanın reddini savunmuştur.

Mahkemece,davanın Ü ve A Apartman Yönetimleri yönünden reddine, H ve A Apartman Yönetimleri yönünden kabulüne karar verilmiştir.

Karar,davalı H Apartman Yönetimi tarafından süresinde temyiz edilmiş olmakla,tetkik hakimi raporu okundu,düşüncesi alnıdı.Dosya incelendi,gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Dava,çaplı taşınmaza eylemli ve komşuluk hukukundan kaynaklanan elatmanın önlenmesi isteklerine ilişkindir.Mahkemece,davanın kabulüne karar verilmiştir.

Dosyada bulunan belgelerden davanın H Apartmanı Yönetimi aleyhine açıldığı anlaşılmaktadır. Davada gerçek ve tüzel kişiler yada bunların yasal temsilcileri taraf olma ehliyetine sahiptir.Apartman kat malikleri kurulunun ( Yönetimin ) tüzel kişiliği ve bu nedenle taraf ehliyeti yoktur.Kat maliki olmayan yönetici ve yönetim kurulu aleyhine açılan davanın husumet yönünden reddi gerekirken yazılı olduğu üzere hüküm kurulması doğru değildir.

Davalının temyiz itirazı yerindedir.

SONUÇ : Kabulü ile hükmün açıklanan nedenden ötürü HUMK'nun 428.maddesi gereğince BOZULMASINA alınan peşin harcın temyiz edene geri verilmesine 29.9.2003 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.