Mesajı Okuyun
Old 24-01-2004, 14:42   #3
A.G.Coskun

Avukatlık Kanunu 2. maddesi uyarınca avukatların belge ve bilgi toplama yetkisi ile ilgili Danıştay 1. Dairesinin 2002/26 Esas 2002/52 Karar sayılı kararında, söz konusu maddenin Kurumlara kanunlarındaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla avukatların gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelemelerine sunmak yükümlülüğü getirdiğini belirtmiş, ancak avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgelerin kapsamı, avukatların görevleriyle ve gerek duyma ifadesiyle ilgili açıklamalarda belirtilen sınırlar içinde anlamalı ve değerlendirilmelidir yorumunu da eklemek suretiyle konuya net bir açıklık getirmemiştir.

Ben de Kadriye arkadaşımız gibi bu konuda olumsuz bir durumla karşılaştım. Danıştay 2. Dairesinde müşteki konumunda olan müvekkilimle ilgili bir dosyayı inceleyip gerekli belgeleri almak istediğimde kalemden red cevabı aldım. Bunun üzerine Avukatlık Kanununun 2. maddesini gerekçe gösterip yazılı olarak istemimi yineledim. Ancak, Kıdemli Tetkik Hakimi imzalı cevapta tarafıma "CMUK 143. maddede sadece sanığa veya avukatına dosyayı inceleme ve ilgili belgelerin fotokopilerinin verilmesi konusunda hüküm getirilmiş olduğundan, şikayetçi veya avukatına bu hükmün uygulanması hususunda hüküm getirilmediğinden dosyadaki belgelerin fotokopisinin verilmesinin mümkün olmadığı" bildirildi. Bunun üzerine Danıştay Başkanlığı, Adalet Bakanlığı ve Baroya yazılı olarak başvuruda bulunarak Avukatlık Kanununun 2. maddesi gereğince talebimin yerine getirilmesi için gereğinin yapılmasını istedim. Bu başvurum üzerine Danıştay 2. Daireden beni telefonla arayarak gidip dosyayı kalemde inceleyebileceğimi, ancak yine fotokopi alamayacağımı söylediler. Adalet Bakanlığından ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sonucu söz konusu dosyanın görevsizlik kararıyla YÖK'e gönderildiği, Bakanlıkça yapılacak bir işlem bulunmadığı, şikayet ve delillerimi usul ve yasa hükümleri uyarınca adı geçen kurum Başkanlığına intikal ettirmem gerektiği, cevabını aldım. Barodan ise bugüne kadar herhangi bir sonuç alamadım. Bu olaydan daha önce de YÖK'e başvururak bilgi ve belge istemiş olmama rağmen ret cevabı almam üzerine Baroya bir başvurum daha olmuştu. Başvurumun akıbetini öğrenmek istediğimde, dilekçemin YÖK'e gönderildiği ve cevap alındığında tarafıma gönderileceği açıklamasıyla karşılaştım. Aradan 1,5 yıl geçmesine rağmen Barodan bu konuda henüz bir bilgi almış değilim.

Ankara'da bir avukat arkadaş kendisine belge vermeyen kurum aleyhine Av.K. 2. maddesini gerekçe göstererek bu işlemin iptali için İdare Mahkemesinde açmış olduğu davayı kazanmıştı. Benim aklıma o zaman böyle bir yöntem gelmediği için maalesef böyle bir yola başvurmamıştım. Bu konuda idare mahkemesine başvurularımız çoğalır ve olumlu kararlar alabilirsek, bu maddenin uygulanmasının yerleşmesine katkısı olabileceği kanaatindeyim.

Saygılarımla,
Av.Aynur Gül Coşkun