Mesajı Okuyun
Old 24-01-2004, 12:30   #2
sbudak

Yazınız üzerine Avukatlık Kanunun 2.maddesinin son fıkrasını okudum. Şöyle diyor: “Yargı organları, emniyet makamları, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüsleri, özel ve kamuya ait bankalar, noterler, sigorta şirketleri ve vakıflar avukatlara görevlerinin yerine getirilmesinde yardımcı olmak zorundadır. Kanunlarındaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla , bu kurumlar avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelemesine sunmakla yükümlüdür. Bu belgelerden örnek alınması vekaletname ibrazına bağlıdır...

Maddede “görevlerinin yerine getirilmesinde” ibaresi dikkat çekici. Burada avukatın görevlerinin nasıl yorumlanacağı önemli. Avukatın görevi, üstlendiği iş ile sınırlı olarak ele alınırsa örnek bir çalışma için kararlar görmek istemeniz avukatlık görevinin dışında olarak yorumlanabilir. Avukatın her türlü hukuki ve mesleki çalışması avukatlık görevi içinde değerlendirilirse o zaman isteminizin ilgili madde kapsamında olduğu tartışılmaz bile. ‘Belgelerden örnek alınması vekaletname ibrazına bağlıdır’ ifadesi ise görevin üstlenilen iş ile sınırlı olduğu şeklindeki yorumu güçlendiriyor. Yani kanunun ifadesi çok açık ve net değil bence, yorum ve değerlendirmeye ihtiyacı var. Ama Türkiye’de hukuk uygulamasında pek güvenilmeyen, şüphe ile bakılan avukat lehine böyle bir yorumun yapılacağını beklemek iyimserlik olur. Zaten yazdıklarınız da bunu gösteriyor. Bu nedenle ben itirazınızdan da sonuç alacağınızı tahmin etmiyorum.