Mesajı Okuyun
Old 22-01-2004, 18:39   #1
peace

Varsayılan Avukatlık Kanunu Madde 2

Değerli Meslektaşlarım
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Fikri Sınai haklar Ceza Mahkemesi kalemine giderek ;avukat olduğumu, sınai mülkiyet haklarıyla ilgili bir çalışmam için örnek kararlar görmek istediğimi söyledim.
Kalemdeki görevli memur bana bir dosya uzatarak:buna bakın bizim bütün kararlarımız aynıdır.şeklinde beyanda bulundu.Ben de bu açıklamayı yeterli bulmadığımı,karar kartonundan karar örnekleri incelemek istediğimi söyledim.Bunun üzerine Yazı İşleri müdürü:hakimin talimatı var.karar kartonumuzu gösteremiyoruz.yanıtını verdi.Avukatlık yasasının 2. maddesinden söz ederek,hakimin böyle bir talimat vermeye hakkı olmadığını,yasanın verdiği yetkiyi hakimin ortadan kaldıramayacağını,böyle bir talimata uymanın da suç olduğunu belirtip,bana yazılı olarak yanıt vermesini talep ettim.reddetti.Hakimin çağırması üzerine aynı talebi kendisine de yöneltip olumsuz yanıt alınca bu yanıtını dilekçeme yazmasını istedim.tabi ki bunu da reddetti. Çaresiz savcılığa suç duyurusunda bulundum ve dilekçemin bir örneğini de İstanbul Barosu'na gönderdim
Bundan sonrası daha da ilginç! Savcılık şikayetim üzerine aynen şu gerekçelerle takipsizlik kararı vermiş durumda:"MAHKEME AMİRİNİN,MAHKEME HAKİMİ OLDUĞU VE HAKİMİN TALİMATINI UYGULAMANIN PERSONELİN GÖREVİ OLDUĞU,AVUKATLIK YASASI 2. MADDESİNDEKİ YETKİNİN YARGI ORGANLARININ KARAR KARTONUNU,VEKALET İLİŞKİSİ İLE İLGİLİ OLMAYAN DOSYALARINI VEYA İŞLEMLERİNİ İNCELEME YETKİSİ OLARAK DÜZENLENMEMİŞ OLDUĞUNDAN;SANIĞIN EYLEMİNİN SUÇ OLUŞTURMAMASI NEDENİYLE.....
Evet gerekçeyi okuduktan sonra yasanın ilgili maddesini tekrar tekrar okudum ve bir hukukçunun(Sayın Savcının) bu maddeden nasıl böyle bir sonuca vardığını anlayamadım.Yasa hiç bir terreddüde yer bırakmayacak şekilde avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelemesine sunmakla kurumları ve kişileri yükümlü kılmış.Tek kıstas avukatın incelemeye gerek duyması olarak saptanmış.Ama sayın savcı bundan karar kartonlarının ve vekalet ilişkisi olmayan dosya ve işlemlerin muaf olduğu gibi bir yargıya varabilmiş.
Evet arkadaşlarım yasaları çıkarmak yetmiyor.Onları doğru uygulayacak hukukçuları iyi yetiştirmek gerekiyor.İşimiz ne kadar ZOR
Ben tabi ki itirazımı yaptım.Dosya şu an ağır ceza incelemesinde.
Bunu sizlerle paylaşmak istedim.Görüş ve önerilerinizi yazarsanız
bu paylaşım gerçek olacak.
Saygılarımla
Av.Kadriye Gökçadır