Mesajı Okuyun
Old 24-05-2013, 11:29   #1
Av.Hatice Sarıbardak

Varsayılan Vekile tebligat yapılmaması ihalenin feshi sebebi midir?

İyi çalışmalar,
Ortaklığın giderilmesi davası sonucunda müvekkil adına satışa girdim.Satıştan kısa süre önce müvekkilimi arayarak ihalede kaç liraya kadar arttırabileceğimi sordum.Bana söylediği rakam doğrultusunda,hatta çok üzerinde bir bedelle ihale karşı taraf üzerinde kaldı.Satış konusu g. menkul değerinin de üzerinde satıldı.Ancak sonrasında müvekkile satış sonucunu söylediğimde ben öyle demek istemedim,neden ihaleyi karşı tarafa bıraktın,ne yap ne et o evi geri al diye ağlamaya başladı.Yaşlı bir insanın ağlaması,üzülmesi bir tarafa,talimatına göre hareket etmeme rağmen bana kendimi kötü hissettirdi.Nitekim,ihalenin feshini istemenin yollarını aramaya başladım.Yargıtay 12. H.D 2012/8760 E: sayılı kararında satış ilanının vekil yerine asile tebliğ edilmesinin ihalenin feshi sebebi olduğu belirtiliyor.Satış dosyasında karşı taraf vekiline tebligat yapılmamış.Ancak ve ancak karşı taraf vekili izale-i şüyu davasında vekil olarak karşı tarafı temsil etmesine karşın,satış dosyasına vekalet ibraz etmemiş.Bu durumda satış ilanının vekile tebliğ zorunluluğu bulunduğu gerekçesi ile ihalenin feshini talep edebilir miyiz?Çok acele yorumlarınızı,varsa Yargıtay Kararlarınızı bekliyorum.Bunun dışında hangi sebeplerle ihalenin feshini isteyebiliriz yardımcı olursanız mutlu olurum.Teşekkürler...