Mesajı Okuyun
Old 26-10-2011, 11:03   #1
caalar

Varsayılan Aynı parsel üzerindeki blok halinde yapılar ve müstakil girişli bağımsız bölümlerle ilgili ihtilaf

Merhabalar sevgili meslektaşlarım. Önümde daha önce karşılaşmadığım bir olay var. Hem paylaşmak , hem de varsa çözüm önerilerinizi alma umudundayım:

1988 tarihli yönetim planına göre tek parsel üzerinde kurulan bir sitede 3 blok - 112 bağımsız bölüm , ve müstakil ev tipinde 36 adet bağımsız bölüm var. Yani toplamda 148 adet bağımsız bölüm. Müvekkilime, eski eşiyle arasındaki husumetten dolayı bilenen site yönetimi, müvekkil eşinden boşanmasına rağmen üzerine gitmeye devam ediyor. Şöyle ki; önce Sulh Hukuk Mah.'de yönetim planına aykırı olduğunu tespit ettirdiği eklentileri ( ev duvarına bitişik barbekü vs. ) eski hale getiriliyor. Bu da yetmiyor, diğer müstakil bağımsız bölüm sahipleri siteden tamamen tecrit ediliyor. Sitenin kalanı ile aralarına bariyer çekiliyor, girişe 3 adet güvenlik kulübesi yapılıyor, siteye ait hiçbir hizmetten yararlandırılmıyorlar. Senelik sadece 10 TL aidat alıyorlar, ve bütün bunlar 4/5'lik çoğunluk kararları ile yasal hale geliyor.

Sorum şu: Müvekkil ile aynı durumda bulunan müstakil bağımsız bölüm maliklerini ana yönetim planından ayırmak ve aynı parsel üzerindeki bu alanda kendi kendilerini idare etmelerini sağlayacak hukuki bir yol önerecek olan meslektaşım var mı? Benim dikkatime takılan , toplu yapılarla ilgili KMK' ya eklenen maddeler çekti, ama henüz somut bir şeye ulaşamadım. Şimdiden çok teşekkürler.