Mesajı Okuyun
Old 24-01-2011, 16:33   #7
Sefa Öner

Kitap

Deneyimlerinizin ışığında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Aslında ne demek istediğinizi anlıyorum tabi binlerce kanunu yönetmelikleri ve uygulamaları bilmek imkansız katılıyorum.Belki şaşırdığım ve bana zor gelen tarafta şu oldu stajım devam ederken bu kadar bilmediğim kanun ve uygulamayla karşılaşmam avukatlığın tahmin ettiğimden daha zor bir meslek olduğunu ve okumanın ya da okulun bitmediğini anlamış olmanın verdiği bir veryansın da olabilir.Belki sorumun esas cevabı da bu herhalde okumalı ve sürekli öğrenmeye devam etmek gerekiyor.

Şaşırdığım bir hususta şu.Fakülte de okurken derslerde ki vasatlığıyla tanıdığım ihbar ve mehili bile ayıramayan üst sınıftan tanıdığım arkadaşlarım şuanda borçlar kanunu nerdeyse her maddesini beni şaşırtacak kadar iyi bilmeleri.Bu sadece borçlar kanunuyla da sınırlı değil elbet bir çok temel kanunda aynı bilgiyi konuşmalarımızda görüyor hayretle dinliyorum.

Buradan şu sonucu çıkarmam mümkün mü.
Avukatlık fakülte de bir ön lisans çalışması meslek sahibi olunca esas o zaman lisans okumaya başlıyorsun.Pekala aklıma bir soruda gelmiyor değil yine sizlerle paylaşmak istiyorum.Misal eşya hukukunu bildiğimi farz ederek herhangi bir kadastro uyuşmazlığı önüme gelse bir müvekkil veya bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşa nasıl hitap etmeliyim.Kadastro kanunu bilmiyorum şunu mu demeliyim şahsa ;bana bir gün verin(ki o kadar işin içinde bir gün de yetmeyebilir)size yardımcı olurum mu demek lazım yoksa ben bu konuda bilgi sahibi değilim fakülte de öğretmediler kusura bakmayın mı demeliyim?
Değerli avukatlar sizler bu durumda nasıl bir tepki veriyorsunuz yardımcı olur musunuz.