Mesajı Okuyun
Old 15-05-2008, 12:19   #5
Armağan Konyalı

Yapı Denetimi Hakkında Kanunun 2/f maddesinde yapı denetim kuruluşunun görevleri arasında “İş yerinde, iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda gerekli tedbirlerin alınması için yapı müteahhidini yazılı olarak uyarmak, uyarıya uyulmadığı takdirde durumu ilgili bölge çalışma müdürlüğüne bildirmek” görevi de sayılmıştır.

Eğer sulh ceza mahkemesindeki yargılamada iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı yolunda bir karar çıkarsa yapı denetim kuruluşunun görevini yapıp yapmadığı hususu tartışılmalıdır. Yapı denetim kuruluşu gereken uyarıları yaptığı halde müteahhit önlemleri almadıysa yapı denetim kuruluşu sorumlu değildir. Ama yapı denetim kuruluşunun ihmali varsa aşağıdaki şartlarda sorumluluğu doğar:

Ceza hukuku açısından:
Eğer yapı denetim kuruluşunun denetiminde, uyarmasında veya bölge çalışma müdürlüğüne bildirim yapmasında bir ihmali varsa, bu ihmali gösteren hangisi ise, yapı denetim kuruluşunun ortakları, yöneticileri, mimar ve mühendisleri, yapı müteahhidi, proje müellifi ile laboratuvar görevlileri yukarıdaki mesajımda yazılı ceza hükümlerine göre cezalandırılır.

Tazminat hukuku açısından:
Eğer bu ihmal ile iş kazası arasında nedensellik bağı varsa, (bu ihmal olmasaydı kaza olmayacaktı ise) işçinin uğradığı zararda yapı denetim kuruluşunun kusuru var demektir: Bu durumda kusuru oranında müteahhit ve bina sahibi ile birlikte yapı denetim kuruluşu da tazminat ödemekle sorumlu olur. Kusur oranının mahkeme bilirkişi incelemesi ile tayin ve takdir edecektir. (Bakınız: Borçlar Kanunu - haksız fiillerden doğan borçlar)

Saygılarımla