Mesajı Okuyun
Old 21-12-2008, 09:05   #6
Av.Necati Yaşbey

Sayın Meslektaşım
Davayı satın aldığınız kişiye ihbar etmenizde yarar var. ihbar dilekçesinde ilk malikin daireye mevcut haliyle sattığını, satış bedeli içersinde çatı katının da bedelinin olduğunu, yıkım ve ecrimisile karar verilmesi halinde uğranılan tüm zarardan (gerek dava nedeni ile uğranılan gerekse çatı ve terasın yıkılması nedeni ile dairenin değer düşümünden ) ilk malikin sorumlu olduğunu belirtirseniz yararı olur diye düşünüyorum.
İlk malik kardeşi diyorsunuz. Anlaşılan dava açan kat maliki ilk malike kardeşi olduğu için sizin müvekkiliniz alana kadar birşey diyememiş. İlk malik bu işin sonunda tüm zararınızı ödemek zorunda kalacağını düşünürse kardeşini davadan vazgeçirebilir.
Davada ortak alanların belirlenmesine ilişkin noter belgesinin şartları varsa çatı katının kullanımı konusunda muvafatname olduğu da savunulabilir diye düşünüyorum.
Bunun dışında mahkeme projeye bakacak aykırılık varsa yıkım kararı verecektir. Şartları varsa bir miktar ecrimisile de karar verebilir.
Belediyeden tüm kat malikleri birlikte müracaat etmediği sürece projeye aykırılık olduğundan talebiniz kabul edilmez. Belediye ile sorunu çözemezsiniz diye düşünüyorum.
Saygılar kolay gelsin.