Mesajı Okuyun
Old 15-10-2007, 21:09   #25
Av. Fatih KARACA

Varsayılan Normlar hiyerarşisi aslında yok (!)

Bugün (15.10.2007), Fortisbank A.Ş. İstanbul İMES Şubesinden (bankanın adını buraya yazmakta bir sakınca görmüyorum çünkü; talebim üzerine yazılı cevap verdiler) kendi nam ve hesabıma çek tahsil etmek istedim. TBB tarafından verilen, arkasına da bir güzel Avukatlık Kanunu 9. maddesi yazılan, üstünde çok şık(!) bir fotoğrafımın bulunduğu Avukat Kimliğimi göstermemle beraber gişedeki görevlinin yüzü bir anda ekşidi. Yanımda başka bir kimliğim olup olmadığını sordu. Olumsuz yanıtımla beraber işi bir anda bıraktı ve işlem yapamayacağını, geçerli bir kimlik gerektiğini söyledi. Gayet sakin bir biçimde, yaklaşık 15 dakika, bunun resmi bir kimlik olduğunu, tüm özel ve resmi kurumlarda geçerli olduğunu anlattım ise de hanımefendiyi ikna edemedim.
Şube müdürünün de olaya müdahil olması ve bana kapıyı göstermesi üzerine köprü üstündeki tekeler gibi boynuz tokuşturma müsabakamız başladı. Tabi bu arada tribünlerin dolu olduğunu ve yer yer ayakta seyirciler olduğunu da belirteyim. Neyse efendim, yazılı bir yanıt almadan şubeden dışarı adım atmayacağımı sert bir dille ifade ettikten sonra bankanın hukuk müşavirliği arandı.(Bu arada tüm ısrarlarıma rağmen telefondaki meslektaşım benimle konuşmayı reddediyor) Yazılı başvurursam hemen yanıt vereceklerini hanımefendiye söyledi. Yazılı talebim üzerine de (aradan bir saat yirmi iki dakika geçtikten sonra) bana Danıştay kararını, üst yazıyla verdiler. Bu arada işleme devam edebilmek için ehliyetimi verdim. Ehliyetimde T.C. Kimlik Numarası yok. Hanımefendi, T.C. Kimlik Numarası istedi. Sadece Avukat Kimliğimde olduğunu, diğer kimliklerimde yazılı olmadığını belirttim. İsterse Avukat Kimliğimi verebileceğimi söyledikten sonra bana:
"-Yok siz onu vermeyin de, üstünden okuyun." dedi. Eh, vermedim tabi, internetten buldular.
Şimdi, esas meseleye gelirsek, Danıştay ilgili kararına dayanak yaptığı yönetmeliği kanun maddesinden üstün tutuyor, sonra kararın birkaç yerinde de bu uygulamanın Avukat Kimliğinin resmi kimlik olma vasfına halel getirmeyeceğini tekrar tekrar vurgulama ihtiyacı hissediyor. Oysa ki bu uygulama ile bırakın halel getirmeyi, Avukat Kimliğinin resmi kimlik olma özelliği resmen ortadan kaldırılıyor. Merak ediyorum, bankacılık işlemlerinde, tapuda, vs... kurumlarda kullanmayacaksak kimliğimizi nerede kullanacağız? Korkarım yakında otobüs bileti alırken, otogarda bile kullanamayacağız kimliğimizi.
İlgili yönetmeliğin iptali hususunda, (sonucunu tahmin etsem de) bir dava da ben açacağım. Ayrıca bankaya da manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum. Bu konuda baroların ve Türkiye Barolar Birliğinin de umursamaz bir tavır içerisinde olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla
Pek bir sinirli ve inatçı Av. Fatih KARACA