Mesajı Okuyun
Old 20-05-2011, 05:21   #4
BOZDOGAN

Sayın meslektaşım;
Benzer bir dava ile karşılaşmıştım. Ayrıca İstanbul barosu Staj Eğitim Merkezi'nde buna benzer bir konuyu öğretim görevlisi Avukat üstadımız anlatmıştı. yeshilim meslektaşımızın verdiği örnek kararlarda da durum açıkça belli. Sebepsiz zenginleşme yoluyla Müvekkiliniz yaptığı giderleri ve verdiği parayı talep edebilecektir. Bence sıcağı sıcağına davayı açmakta veya tarafların uzlaşmasında fayda var. Araya zaman girince Yargıtay Denkleştirmesi sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da davanızın uzun müddetli olmasına sebebiyet verebilir.
Avukat Derviş Yıldızoğlu meslektaşımın sorusuna gelince; Aralarında Kira akdi (sözlü veya yazılı) olmadığından kira talebinde bulunamaz görüş ve kanaatindeyim. Ayrıca satım vaadi sözleşmesinin Kira sözleşmesine dönüşmesi gibi bir durumun da olamayacağını düşünüyorum. 6570 sayılı Kanun'un 1. maddesinde: Madde 1 - Belediye teşkilatı olan yerlerle, iskele, liman ve istasyonlardaki
gayrimenkullerin (Musakkaf olmıyanları hariç) kiralanmalarında kiralıyanla kira-
cı arasındaki hukuki münasebetlerde bu kanun ile Borçlar Kanununun bu kanuna ay-
kırı olmayan hükümleri tatbik olunur.
denilmekte. yani kiralama varsa bu kanun uygulanır denyor. Ortada da kira ilişkisi olmadığına göre burda Ecri misil tazminatının istenmesi doğru olur görş ve kanaatindeyim.