Mesajı Okuyun
Old 15-10-2013, 00:27   #5
kemalt06

Alıntı:
Yazan deeplawyer34
araç satışlarında deneyimi olannız varsa bu konuda keısaca bilgi verebilirmi prosedürü nedir.
örneğin aracın aynından (kendinden)doğan vergi borcu rüçhanlı alacaklı rüçhan bedelinin altında satışa muvafakat verme durumu ve yine aracın aynından doğmayan mesela araç sahibinin vergi dairesine olan borcundan dolayı üzerine kayıtlı araca koyulan hacizde vergi dairesinin rüçhanın altında bura dada izin vermesi gereklimi.birde rehinli alacklılar ile kamu alacklarının önceliği nedir.mezzuatda AATUHK da bu durum belirtilmemiş ayrıca İİK da iştirak harici rehin x kamu alacağı çatışmasına ilişkin bir hüküm bulamadım.
Bu konuda bazı icra müdürleri arac rehinli değilse mtv borcuna karşılık gelen kısım kadarını karşılamadığı durumlarda vergi dairesinde muvafakat istiyor. Ancak ben istenmesi gerektiğini düşünmüyorum. Kendi uygulamalarımdada bu yönde karar veriyorum icra müdür yrd. olarak. Yine aracın üzerinde rehin yoksa sonraki vergi alacaklarını rüçhanlı alacak olarak saymıyorum. Eğer rehin söz konusu değilse sonraki hacizler normal haciz olarak kabul ediyorum ben. Yani aynından doğmayan vergi borçlarının rüçhanlı alacak olarak kabulü mümkün değil. Genel uygulamada bu şekilde zaten. Rehinli alacaklar kamu alacağından önceyse ki genelde öncedir, bu gibi durumlarda rehin hakkı sahibinin alacağı kamu alacağının önüne geçer. Kamu alacağı önünde haciz varsa ancak haciz alacağına garameten paylaştırmada ortak olur. İnşallah anlatabilmişimdir.