Mesajı Okuyun
Old 11-02-2013, 19:32   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. eşimin evlenmeden önce kendi kişisel zevki ve ailesi için yapmış olduğu borçları vardı. evlendiğimizde de bu borçları vardı ve bu borçlarını düğünde takılan paralar ve altınlarla ödedi.şimdi eşimle boşanma aşamasındayız ve düğünde takılan para ve altınların bana geri vermesini istedim ama kendisi yanaşmıyor ikimizin ortak malı olduğunu söylüyor. benim bildiğim düğünde takılan para ve altınlar geline aittir. yoksa gelin ve damadın ortak malımıdır.
Diğer sorumda düğünde takılan para ve altınları eşimden geri almak için çekişmeli değilde anlaşmalı boşanmak aylarca senelerce uğraşmak istemiyorum. tabi anlaşmalı boşanmamız içinde mahkeme öncesi benim avkatım eşimin avukatı ile yada eşimle takılar konusunda anlaşıp bana vermesi konusunda ikna etmesi konuşması gibi bir durum avukatlar arasında mümkünmü.

Ziynet eşyalarının kadına ait olduğu şeklindeki görüşünüz doğrudur. Bu konuda avukatınız karşı tarafla görüşme yapabilir. Ancak "çekişmeli" olarak açılan boşanma davasının "anlaşmalı boşanma" olarak görülmesi, hukuk tekniği bakımından mümkün değildir. Uygulamada taraflar beyanlarını mahkeme önünde tekrarlar ve 2 tanık dinleterek boşanırlar.Ama bu "anlaşmalı boşanma" değildir. Olsa olsa boşanma konusunda "anlaşma"dır.