Mesajı Okuyun
Old 09-06-2010, 15:18   #69
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Alıntı:
=Armağan KONYALI
Tarihi yeniden yazmak gerek:
"Beylikler Dönemi" "Derebeylikler Dönemi" "Avukatlıklar Dönemi

İlgiyi anlamadım. Ben bana tanınmış bir hakkın varlığından ve bu hakkı kullanacağımdan söz ediyorum. Siz istemezseniz bu hakkınızı kullanmayabilirsiniz. Ben buna bir şey diyemem. Ama insanların var olan bir hakkını kullanmasına karşı çıkmanızı da anlayamam.

Avukat bürolarının aranmasının belli kurallara bağlanması sanık haklarının korunması açısından son derece önemlidir. Aslında bu önem sanık hakları açısından çok belirgin olduğuından ifade edilmiştir. Avukatın bilgi gizliliği hukuk davaları açısından da son derece önemlidir. Bu nedenle birilerinin sen sigara içiyormuşsun diye elini kolunu sallayarak büroma girmesine, kiminle görüştiğüme bakmasına, masama göz atmasına izin vermem. Bu benim hakkım, hatta görevimdir. Benim büromdan benim rızam dışında elde edilecek bilgi bence yasak delil kavramı içinde değerlendirilmelidir. Ben de böyle bir delil kullanılmasa bile elde edilmesine yardımcı olamam.

Bildiğiniz üzere "teknik takip" çığrından çıktı. Herkes dinlenme paranoyasına kapıldı. Dinleme sonuçlarının çoğunluğu da ceza mahkemelerinde değil magazin veya dedikodu basınına yansıyor. Bakanın deyimi ile benim korkacak bir şeyim yok, dinlerlerse dinlesinler mi diyeceğiz.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi avukatlık dokunulmazlığı beni değil müvekkilerimi koruyan bir kurumdur. Benim bu kurumdan ödün vermem sözkonusu olamaz. Bu kurumun genişletilmesi gerekir. Sigara yasağı meselesi burada bir şaka olarak başladı ama ciddi bir anlayış farkını ortaya çıkardı. Kimse de bu konu ile fazla uğraşmıyor. Bütün barlarda, lokantalarda da içilmesine izin veriliyor. Uğraşılacakj sadece avukat büroları mı kaldı?

Yukarıda ifade ettiğim gibi bu cümleler sadece Sn. Konyalı'ya karşı değil bir anlayışa karşıdır. Ben bürolarımızın dokunulmazlığını sonuna kadar savunmak yanlısıyım. Bunu da yapacağım. Aksine bir davranış ve yorum sır saklama yükümlülüğümüzün dolaylı da olsa ihlaline neden olabilecek sonuçlar doğurabilecektir.

Eski büromun olduğu binada siyasi davalara giren bir grup avukatın bürosu vardı. Büroya giderken baktım içerde birkaç kişi var. Daha sonra arkadaşlar sorduklarında olayı gördüğümü ama dışardan bakınca garip bir görünüm olmadığından müvekkilleri olduğunu düşündüğümü söyledim. Dosyaları yerlerinden çıkarılmış, incelenmiş, bazı evraklar alınmış. Şimdi ben bu duruma kendi irademle mi izin vereceğim.

Sevgiler, Saygılar.