Mesajı Okuyun
Old 18-04-2004, 18:42   #23
Ameno

Varsayılan Hukuk ve sorgu..

Ülkemizdeki adaletin mükemmel işleyişi konusunda yazılanlara tamamen katılıyorum. (Hatta bu açıdan tebrik edilmesi gereken birçok hakim, savcı ile karşılaştım). Bu açıdan sözlerimin "hedef avukatlardır" olarak anlaşılması bir yanlış yönelmeden çok sözlerin dengesini bozup bir tarafa kaydırma isteği gibi geliyor. Doğrudur, yanlış kararlar verilmekte; doğrudur insanların hayatı karartılmakta, fakat bunu yapan insanlar (hakimler, savcılar) bunu yaparken "sehven" yapıyorlar. Müvekkili oldukları şirkete (ve kendilerine) gelir sağlamak için sade vatandaşı ahmak yerine koymak, hatta hukuki olmayan şekilde tehdit etmek, yetmedi kanunun elverdiği en yüksek taleplerle ödeme güçlüğüne düşmüş bir abonenin karşısına dikilmek gibi hukuk etiğiyle tam olarak örtüşen tutumlar sergilemiyorlar! Mesleğinizi ihmal etmek kötüdür, doğru; ama mesleğinizi suçsuz birinin aleyhine ve kötü niyetle kullanmak bence şerefsizce ve çok daha ağır cezalar getiren bir suçdur. Ne yazık ki baroların büyük kısmında sözkonusu şikayetlere yeterli duyarlılık gösterilemiyor (seç beni seveyim seni) ve avukatlığı yücelten benzeri davranışlar da yaygın zemin buluyor.. Asıl mesele şu: Müvekkilinizin hasmı olan bir vatandaşı bu tarz bir konuda ne kadar korkutup neye inandırabileceğinizle alakalı fakültede bir seçmeli ders mi açılmalı, yoksa büyük şirketler avukatlarına bunu meslek içi eğitimde mi vermeli