Mesajı Okuyun
Old 14-11-2007, 11:46   #7
faruksa

Alıntı:
Yazan Müddeiumumi
Sizce ne kadar doğru gerekir arkadaşlar baraj için?Ben hiç bişey anlamadım.Fazla soru yapıyorum az puan alıyorum;az soru yapıyorum yüksek puan alıyorum,veya aynı puanı alıyorum Tuhaflık bende mi ,sınavda mı,sınav usulünde mi ,yoksa kaderim mi böyle anlamadım valla !Bilen varsa söylesin kardeşim!Stresten tonla sivilce döktüm!Medet dostlar!!
Sorun sizde olmadığından emin olabilirsiniz.
Sorun sınav sistemi ile ilgili,ya da şöyle diyelim sınava katılan sayısı, doğru yapılan soruların ,yanlış yapılan soruların getiri ve götürülerinin değişmesi.

Sınav sorularının zorluğunu da eklemek lazım.Açıkcası gecen sınavı ölçü olarak alıyorsanız yanlırsınız tıpkı benim gibi!

Geçen sınav bir erteleme sınavdı ve yeni başvuru alınmadığı gibi hazırlık süresi kendiliğinden uzadı ve kolay sordular.
Bu nedenle Türkiye ortalaması 61 oldu ama hatırlarsınız 2006 nisan sınavı da kolay bir sınavdı buna rağmen ortalama 56 idi ben o sınava girmedim ama girenlerden bunu duydum.2005 sınavında 51 ve 47 ortalamalarda oldu.o sınavlara 2000 ile 3000 arası kişi katılırken son sınava 4600 e yakın kişi başvurdu.
Yani her sınav kendi şartlarında yoğruluyor.belli bir standart yok,birde şunu belirtmek te fayda var.en son sınav ile birlikte bazı uygulamalar değişti.
Şöyleki
750 kişinin çağrılabilme ihtimali(barajı aşan olursa) mülakatı daha önemli hale getirdi .
Bilmiyorum dikkatiniz çekti mi sınava olan ilgi de arttı,Davalar bile bunun göstergesi.
Tabi hakim Ve savcı maaşlarının artması ve mezun sayısının artması da ekstrası..

Bu sınavlarda bütün soruları doğru cevaplaya biri (diğer değerler sabit) 92 puan alır.Ancak bu sınavla birlikte birincinin puanının 100 tamamlanması konuşuluyor.Henüz dayanağını ve doğruluğunu ispatlayacak kadar bilgi edinemedim

Sınav ile ilgili son olarak soyleyeceğim bu sınavda Türkiye ortsi düşer,70 40 üstü kazanma olasılığı %70 gibi.sınava giren sayısının fazlalığı ve sınavın zorluğu bunu doğruluyor.Bunlar benim kanaatim ve temennim.

Ben 68 40 yaptım umutluyum ama olmazsa olmaz demiyorum.Diğer sınava hakkımı saklı tutuyorum.Ne demişler direnmek var vazgeçmek yok
saygılarımla