Mesajı Okuyun
Old 13-01-2003, 22:56   #1
Av. Adil Giray ÇELİK

Varsayılan Yargıçlar, Avukatlar İle İletişim Kurabilirler Mi?

Yargıçların Avukatlar İle İlişki Kurmamaları Telkin Ediliyor mu ?

Türkiye Barolar Birliğinin "Hukuk Öğrenimi ve Hukukçunun Eğitimi " konulu Uluslararası toplantının 3. gününde ilginç bir olay yaşanmıştır.

Adalet Bakanlığı Hakim ve Savcı Adayları Eğitim Merkezi Başkanı Hakim Fatma Çamlıbel, "Adli Yargıda Hakim ve Savcı Adaylarının Eğitimi ve Adalet Akademisi" isimli bildirisini zamanıda çok iyi kullanarak sunmuştur.

Konuşmasının sonuna doğru hakimin mecelledeki şiirsel anlatımını aktarmış, bu anlatım tartışmacı Av. Ahmet Akgül tarafından şiddetle eliştirilmiştir.

Tebliğin ve tartışmanın sonunda salonda bulunanlardan Denizli Barosu Avukatlarından TBB Disiplin Kurulu Üyesi Av. Tuncer Yılmaz
Çamlıbel e özetle aşağıdaki soruyu yöneltmiştir.

"Uzun meslek yaşamının son yıllarında bazı yargıçların Hakim ve Savcıların Eğitim Merkezindeki eğitimleri sırasında hakim ve savcı adaylarına avukatlar ile ilişkilerinde bir mesafe koymalarının telkin edildiğini duyduğunu, Eğitim Merkezindeki eğitim sırasında hakim adaylarına meslek yaşantılarında avukatlar ile aralarındaki ilişkilerde bir mesafe konulmasının telkin edilip edilmediğini sormuştur"

Yanıt ilginçtir.
Kimine göre haklıdır ve doğrudur.

Kimine göre ise.....
Hem acıdır, hem de korkunçtur.

Selam ve Saygılarımla
Av. Adil Giray Çelik