Mesajı Okuyun
Old 01-08-2007, 17:06   #50
ÇAĞLA

Varsayılan özel(vakıf) üniversitelerinde hukuk okumak

Merhabalar,ben Çağla

Maltepe üniversitesi hukuk fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim.Öncelikle belirtmeliyim ki bu tartışılan konuyu oldukça doğal buluyorum.Açıkcası Özel(vakıf) üniversitelerinde hukuk eğitimi verilmesine bazende olsa tepki duyulması ve önyargılı olunmasıda bence bir dereceye kadar normal.

Farklı fikirlerin doğruluğuna yada yanlışlığına inanan bizlerin birleştiği noktanın temenni konusu olduğunu düşünüyorum.Ve birşeyler yapmak isteyen biz genç hukukçuların ortak temennisinin kaliteli hukukçular yetiştirilmesi olduğu kanaatindeyim(benim düşünceme göre).Özel (vakıf) üniversitede veya devlet üniversitesinde okuyan bir kişinin kaliteli ve nitelikli bir hukukçu; olması kendini geliştirmesine,çabasına...azmine bağlıdır.Zaten hukuk eğitiminin zor ve ağır bir eğitim olduğunu bilmekteyiz.Çaba göstermeyen,emek vermeyen,çalışmayan bir öğrencinin hangi üniversitede olursa olsun başarılı olamayacağı bence mutlaktır.Özel (vakıf) üniversitelere heryıl birçok öğrenci kabul edilmekte.Fakat mezun olanların sayısına bakıldığında bu rakam hayli düşmektedir.Buda demek oluyor ki zaten yeterli olmayan öğrenci daha fakülte yıllarında bu meslek sayfasından silinmiştir.Ancak yeterli olan başarılı öğrenciler mezun olabiliyor.Daha düşük puanla öğrenci alan özel(vakıf) üniversiteler, öğrencinin girdiği vize ve finallerde devlet üniversiteleri ile aynı yada yakın sistemleri uyguluyor.Şöyleki; öğrencinin girişte düşük puanla girmesi vizelerde düşük puanla sınıf geçme imtiyazını tanımıyor.Sonuç olarak hangi üniversitede olursak olalım ,girdiğimiz puan kaç olursa olsun;kişinin mesleki kariyeri ve başarısı yine kişiye bağlıdır.Kişinin çalışması hayatına yön verir.Bu yüzden düşük puanla hukuk eğitimi görüp aynı zamanda çaba göstermeyen bireylerin;mezun olsalar dahi bu piyasada tutunmaları söz konusu değildir.Fakat özel(vakıf) üniversite mezunu bir kişide hukuk piyasasında tutunuyorsa ,bu bana göre bireyin zaten yeterli olduğunu göstermezmi
Hepinize başarılar diliyorum