Mesajı Okuyun
Old 16-12-2007, 14:49   #79
Gemici

Sayın Olguner,
Belki de haklısınız, teknoloji ve tıp günün birinde genetik tedavi yolu ile tüm hastalıkların tedavisini yapabilecek ve eşcinselleri de eşcineslliklerinden kurtaracak ve tek tip cinsel yönelimi olan bir insanlık yaratacak. Belki...

Burada birisi konu dışı diğeri konumuzu ilgilendiren iki ekleme yapmak istiyorum.

Konu dışı olan: Yaşam , canlılar ve cansızlar alemi çok karmaşık bir sistem/bir örgütlenmedir. İnsanoğlu bu karmaşıklığı, bilimini ve teknolojisini kullanarak anlamaya ve kendi çıkarlarına uygun bir şekilde değiştirmeye çalışmaktadır; sistemi tam olarak kavrıyamadağından dolayı da ‘kaş yapayım derken göz çıkarmaktadır’ Demek istediğim tabiata müdahalenin, tabiatı değiştirmeye çalışmanın insanların zararına bir gelişmeye yol açması ve bilimin insana yardımcı olayım derken, bazı durumlarda insanlığın ve dünyanın sonunu getirebilecek bir gelişmeye yol açması sorunudur. Örnek olarak atom bombasını ve iklim değişikliğini alabilirsiniz. Benim en fazla korktuğum tek tip insan modelidir; fabrikadan çıkmış gibi hepsi aynı olan robotlaşmış insan tipi.

Konuyu ilgilendiren yön: Burada tartışılan konu eşcinsellerin dernek kurma girişimlerinin hukuki yönüdür. Konuyu değerlendiren her insan ister istemez kendi kişiliğine ve aldığı kültüre uygun bir ahlaki değerlendirmede bulunacaktır. Buna bir diyeceğim yok. Buna rağmen bir hukukçunun olayı değerlendirirken kişisel ahlaki değerlerinden değil de, objektiv ve kendisi gibi düşünmeyen diğer kişilerin, buradaki konumu ile bir azınlığın, demokratik haklarını göz önünde bulunduran bir bakış açısından yola çıkması gerkir diye düşünüyorum.

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
sinekler üzerindeki deneyin de bu anlamda insanların da davranış ve eğilimlerini tedavi etmede bilim insanlarını ümitlendirmiş olduğunu,bu deneylerin ve araştırmanın 100 yıllık bir tarihi olduğunu,bu nedenle hiç kimsenin arşimetlik yapmadığını,lüzumsuz ıslah çabasında da sayılmayacağını(tıbbın bu araştırma ve gelişme sonucu geliştirebileceği genetik tedavi, durumunu tıbbi ve tedavi edilebilir sorun olarak görenlere umut ve ışık olacaktır)hatırlatmak isterim. Teknoloji ve tıp,özellikle genetik alandaki araştırmalar baş döndürücü bir hızla ve insanlık için çok önemli sonuçlarla gelişmektedir,yine de bu araştırmalardan en az biliminsanları kadar umutlanalım derim.

İnsanlar size ‘ben başkayım, başka olmam beni rahatsız ediyor, beni tedavi edin’ diye bir istekte bulunmuyor. Tek istekleri başka olduklarının diğerleri tarafından kabul edilmesi ve kendilerine demokratik haklarının kullanımı ortamının tanınması.

Saygılarımla