Mesajı Okuyun
Old 09-09-2007, 22:57   #64
ÇAĞLA

Henüz hukuk öğrencisiyim.Fakat meslek hayatım da butür olaylarla karşılaştığım zaman hangi tarafta bulunacağım ve butür davaları alıp alamyacağım şimdiden kafamı karıştırıyor.Bana gelen müvekkilimin aslında suçlu olduğunu yaptığım görüşmelerden sonra anladığım takdirde yapacağım seçim için iki net kriterim vardır:
Birincisi ilkönce haksız olduğunu hatta suçlu olduğunu bildiğim müvekkilimin işlediği suç!Suçları kategorilere ayırmak oldukça yanlış sonuçta hepsi suç başlığı altındadır diyen arkadaşlar çıkabilir.Fakat varolan suçu işleyen müvekkilimin bu suçu işlerken karşı tarafa verdiği zarar değerlendireceğim ilk kriterimdir.İşlediği suçu değerlendirdikten sonra davayı alıp almamak için karar veririm.Sonuçta hiç birzaman çocuk tacizi suçu ile bakkaldan ekmek çalan insan aynı kefeye koyulamaz.
İkincisi ise;işlenen bu suçun karşı tarafta meydana getirdiği tahribatın tamirinin söz konusu olup olamayacağıdır.Ve bu suç bana karşı işlenseydi kaybedebileceğim maddi manevi değerleri tartmak olurdu.
Malesef profesyonel olarak davranıp tüm davaları alamam.Duygasallığım bu noktada devreye giriyor.
Başarılar diliyorum...
Saygılarımla.