Mesajı Okuyun
Old 01-03-2007, 03:31   #1
hulyakaragoz77

Rahatsiz Bilgisayar - Yazılım Hatası - Garanti Süresi - Tüketici Hakları

Merhaba içinde bulunduğum zor durum karşısında bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Ben iktisat fakültesinde okumaktayım ve hukukla ilgili bazı anlayamadığım konuları bu sitede daha önceden sorulup cevaplanmış bilgilerden yararlanarak öğrenebiliyorum.Öğrenmek istediğim konunun tam anlamıyla sorusu olmasada bulduğum konular ve cevaplar karşısında bakış açımın ne olması gerektiğini anladığım için yardımcı oluyor ve şimdiye kadar soru sormama gerek kalmamıştı.

Ancak şimdi tamamen bilgilerinize ve yardımınıza çok ihtiyacım var.
Dersimle ilgili değil ama her yönden beni etkileyen bir konu.
2005 yılında 2,500 ytl karşılığında ünlü bir firmadan toplama bilgisayar, monitör aldım.Daha önceden bilgisayar paket program kullanmayı biliyorum fakat işletim sistemiyle ve ayarlarıyla ilgili bilgi sahibi değilim. Bilgisayarı aldıktan 3-4 ay sonra WİN32 hatası vermeye başladı.İngilizce yazdığından dolayı hata verdiğini bilmiyordum.Ara ara Win32 yazısı ekranda beliriyordu.Yoğunluk olarak internette ders çalışıyorum bilgisaydaki içerik dosyalarıyla ilgili fazla işlem yapmıyorum.2006 10.cu ayda aldığım yere gidip sorduğumda WİN32 sistem dosyasıdır FORMAT atmak gerekir denildi. Bendeki Windows yazılımı lisanslı olduğu için ücretsiz format attılar.
ANCAK 4 DEFA FORMAT ATTIRMAK ZORUNDA KALDIM. Eve götürdüğüm de ya
puntolar büyüyüp küçülüyor, ya internete girmiyor, ya Windowsa girmiyor gibi poroblemlerle evden firmaya, firmadan eve bilgisayar kasası taşıdım.
Tabiki bu durum deslerimi, aile ilişkilerimi, psikolojimi, taşımacılık yaparken belimi incilttiğim için birde bel ağrısı çektiğimden çok etklendim.
Bilgisayarı her götürdüğümde inceleyip yazılım hatası var format attık denildi. Neden bu kadar çok ve peşpeşe yazılım hatası veriyor diye sorduğumda yüklediğiniz cd'lerde problem vardır donanımla ilgili problem yok deniliyor.
Şimdi ben bu parayı verip devamlı yazılım hatası veren bir bilgisayara sahibim.
1.ci Windows yüklemeden sonraki yüklemeler yani formatları müşteri memnuniyeti olması için ücretsizdi bundan sonrakiler ücrete tabidir denildi. Her yönden beni çok kötü etkiliyor.Diğerlerini boşverdim diyelim en önemlisi derslerim aksıyor. Donanımla ilgili fatura dışında garanti istiyorum yada donanımı tek tek inceleyin sorunlu olan parçayı değiştirelim diye istekte bulundum yanaşmadılar.
Özürlü mal aldığımı düşünüyorum ki bendeki cd'leri başka bilgisayarada kopyaladım o bilgisayara hiç birşey olmadı.1 tane müzik cd'si bir tane hocamızın verdiği paket program başka bişey yok.
Sinirsel olarakta yıprandığım için düşüncelerimi toparlayamıyorum.Karışık yazmış olabilirim ama bilgiler doğru bundan eminim.
Şu anda öğrenmek istediğim hukuken ne yapabilirim.2007 10.cu ayda fatura garanti süresi bitiyor.Özürlü mal olup olmadığına dair doğruluk derecesini nasıl öğrenebilirim.Başkasına inceletsem bizden başkası incelemiş parçalar değişmiş olabilir yada garanti dışı oldu denilebilir endişesindeyim e olarda incelemeye yanaşmıyorlar. Ne yapabilrim hiç huzurum kalmadı.
Bilgilerinize, göstereceğiniz yola çok ihtiyacım var. Yardımcı olursanız beni çok mutlu edersiniz.
SAYGILARIMLA: HÜLYA KARAGÖZ