Mesajı Okuyun
Old 19-12-2006, 19:32   #10
gizeemm

Avukatlık stajı böyle olmamalı bence.Daha işlevsel olmalı.Cumhuriyet savcılığında muhabere bürosunda stajımın ilk 15 gününü geçirdim. Oradaki memurun görevi olan tebligatlara yapışkanları yapıştır, postalanacak tebligatların listelenmesi işini yap vs vs... Bunlarla uğraştık 15 gün boyunca. Ben bu bölümde hiç birşey öğrendiğimi sanmıyorum yazı yazmayı derseniz ben onu ilk okulda öğrenmiştim zatenOndan sonra mahkeme bölümü başlıyor stajımızın. hakimlerin de bizimle ilgilendiği yok ki adliyedeki stajımızın bir anlamı olsun. Ağır cezada duruşma olduğu günler hep katıldım.mükemmel bir hakim ve adaletli bir yargılama. hergün olsa hergün giderim dedirtecek kadar iyiler bu meslete.Az da olsa ilgiliydiler bizimle hakimler.Fikir sahibi oldum böyle giderse yararlı geçecek stajım diye düşünmüştüm hatta... Asliye ceza da ise hiç umrunda değil hakimin stajyer de kimmiş. Kendi stajımı yaptığım asliye ceza için söylüyorum bunu çok sıkıcı ve gereksizdi.3 kişilik bir sandalye var duruşma salonunda avukatlardan stajyere yer kalmıyor zaten. taş çatlasa 1 stajyer bulunabiliyor oturacak yer yokluğu nedeniyle. gelen yer olmadığından gidiyor, gelen gidiyor. duruşma esnasında da pek öyle kimin ne dediği anlaşılamıyor,katibin yazdığı yazılar da size 2 metre ileride olunca onları da takip edemiyorsunuz oflaya puflaya oturuyorsun oracıkta.Kim devam etmek ister ki bölyle duruşmalara. eee ben şimdi ne anladım bu stajdan.Sessiz sinema izlemeye benziyor.Hele ki sulh ceza. Bugün duruşma var diye gittim.Hakime hanım stajyer almıyormuş meğer kalemine göre son gün gidip imzalarımı tamamlayacakmışım. Bence stajımızın adliye dönemi imza ata ata imzamızı güzelleştirmekten başka bir işe yaramıyor bu koşullar altında.birde kalemlerdeki, muhabere bürosundaki vs. memurlara yarıyor.KISACASI bu yüzden devamsızlıktan stajımızı yakmaları çok acı ve zaten boşa geçen ayların tekrar edilmesi fazlasıyla zaman kaybı.