Mesajı Okuyun
Old 10-10-2006, 22:30   #14
Çaba

Saygıdeğer arkadaşlar,
Mahkemeler artık kendisine tebligat yapılamayan kişilere de malmemurlarını kayyım atamaktadırlar.
Öncelikle davacıya tebligat yapılamayan davalıya kayyım atanması için süre veriyorlar.Malmüdürü yada defterdara tebligat yapılıyor onlar da (milli emlak birimlerince muhtarlıkta yada tapu tuttukları tutanağa dayanarak) Hazine menfaati var diyerek gönderiyorlar.(Aksine rastlamadım)
Benim 6.md de bahsettiğim ilan, herhangi bir davada davalıya tebligat yapılamadığı, emniyet araştırmasından da sonuç alınamadığı hallerde ilan yaparak taraf teşkili sağlanırken ortaklığın giderilmesi davalarında da aynı şekilde ilan yapıldıktan sonra sonuç alınamazsa kayyım atanması gerektiği düşüncesini taşımamdır.Ancak girdiğim davada ilan yapılmadan kayyım atandı.
Ölü şahsa kayyım atanamıyor.Mirasçılarının tespit edilerek davaya dahil edilmesi gerekiyor.
Satıştan elde edilen parayı kayyımlık idaresi değerlendirecek sanıyorum.
6.me de sormak istediğim,diyelimki hisseye düşen para nemalandırıldı, 5 yıl sonra çocuk ortaya çıktı, parasını doğrudan doğruya kimliğini göstererek kayyım idaresine başvurup alabilecek mi?Yoksa Mahkemeye başvurarak paranın kendisine ödenmesi konusunda bir karar mı alacak?Başvuru konusunda bir süre varmı?Bu konuda bilgim yok.
Tazminat davası açabilir tabii.
Bana destek olduğunuz için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Davanın gelişiminden haberdar edeceğim. Saygılarımla.