Mesajı Okuyun
Old 20-09-2008, 16:47   #19
Av.Suat Ergin

Mesleğin henüz başındayken askeri birlikte sivil memur olarak çalışan ağabeyim sayesinde bir kaç tane askeri ceza davası gelmişti. Davalar Ege Ordu Komutanlığı ve Güney Deniz Saha Komutanlığı Askeri Mahkemelerindeydi. İddia olunan suçlar basit olmasına rağmen dosyalar en ince ayrıntısına kadar incelenmekte, savunma makamına sınırsız konuşma hakkı verilmekteydi.

İlk davam, askeri benzin çalmak ile ilgiliydi. Müvekkil özel arabasına bir depo askeri benzin koymakla suçlanıyordu. Duruşma 6-6,5 saat sürmüştü. Muhbir astsubay da duruşmadaydı. Savcı, sorgulamadan sonra nerdeyse muhbirin orada tutuklanmasını talep edecekti. Yargılama şekli çok hoşuma gitmişti(Tabii daha sonraki yıllarda büyük hayalkırıklığı yaşamıştım).

Ama Ege Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesinde bir başkan vardı...Meslek hayatım boyunca bu kadar kibar bir yargıçla karşılaşmadım. Üstelik çok yakışıklıydı(Düşünün benden bile yakışıklıydı). Duruşma başlar başlamaz "Buyrun oturun üstadım" derdi.Ben henüz 1 yıllık avukat bile değildim.Sürekli "sizli" konuşurdu. Her duruşmanın sonunda "başka talebiniz var mı" diye sorardı.