Mesajı Okuyun
Old 13-02-2011, 15:47   #23
hciyiltepe

Alıntı:
Yazan Gemici
Memnuniyet!

Alıntıladığım mesajda 'Avukatın polise verdiği paranın nitelendirilmesini' sormuştum. Birileri çıkıp verilen paranın nasıl adlandırılması gerektiğini yazar diye düşünüyorum.

Mesele sadece verilen paraya ne ad koyacağımız değil. Açıklanması gereken başka konular da var elbette ki.
1. Olayı 'alan memnun, veren memnun' düşüncesiyle kapatmak olayın bir yanı. Öyle ya 'polis, maaşına ek olarak yan bir gelir elde etmiş olduğu için' memnun, avukat ' işi uzamadan, kısa yoldan halledildiği için memnun'. İki tarafın memnun olduğu bir durumda olayı uzatmanın anlamı var mı peki?
2. Geriye kim ve ne kalıyor? Parayı ödeyecek gücü olmayan, veya gücü olupta ödemek istemeyen kişi ve o kişinin işi ve hukukun üstünlüğü prensibi.
3. Belki de olayın içinde olmadığım ve olayları dışarıdan değerlendirdiğim için böyle düşünüyorum ve polislere hak etmedikleri bir parayı veren avukatlara haksızlık ediyorum, aynı durumda olmuş olsaydım, ben de aynı şekilde davranır ver para verirdim. Bilemiyeceğim. Buna rağmen düşündüğümü açıklıyayım: Eğer polis avantadan para almak istiyorsa ve alıyorsa, ve bir hukukçuda bu paranın yasal bir dayanağı olmadığını biliyorsa ve buna rağmen para veriyorsa, bunun en başta gelen sebebi toplumsal ve hukuki yapının çarpıklığıdır. Ve bir hukukçu bunu temayül olarak nitelendiriyorsa, toplumsal görevi hukukun ve adaletin gerçekleşmesi olan hukukçular bu çarpıklığı destekliyorlar demektir.

Saygılarımla

Teamül nedir? Henüz örf ve adet seviyesine ulaşmamış davranışlardır. Başka bir ifade ile hukuk kuralı haline gelmemiş fiillerdir. polise para verilmesinin elbette ki hukuki bir tarafı yoktur... bu sebeple de teamül kelimesi kullanılmıştır. hukukçu olarak ta elbette bunu desteklemiyorum. ancak bu olaylar olmuyor avukatlar bunu yapamaz ya da yapmıyor demek te sanırım DON KİŞOTLUK olacak ya da en azından ideal hukuk kapsamında bir yorum olacaktır. kendim sırf bu olaylardan hoşlanmadığım için serbest avukatlık yapmayan bir kişiyim... çünkü mesleğe ilk girdiğim yıllarda da (10 yıl öncesi) bu olaylar konuşuluyordu yine aynı konular konuşuluyor.

istediğimiz kadar tartışalım... avukatlar adliyeye gidecek dosya çıkartmak için gereğini yapacak... hacze gidecek memura para verecek yetmeyecek bir de memur ile taksiciye yemek ısmarlayacak... hacizde para tahsil edecek memura bahşişini verecek... kalemde elden tebligat alacak ancak yine de posta pulu verecek... bilirkişi incelemesi yaptıracak, bilirkişinin telefonuna maruz kalacak... arkasından belki de gereğini yapacak... tapuda ipotek işlemi yapacak tapuda da gereğini yapacak....

ÖZETLE: SİSTEM ÇÜRÜMÜŞSE YA YENİ SİSTEM GETİRİRSİNİZ YA DA ÇARKLARA UYARSINIZ. benimkisi realist bir yorum.... gönlüm elbette ki herşeyin tertemiz olduğu bir yargı camiası istiyor ama bence biraz zor....

Kim bilir belki de bu konuda ümidimi yitirmişimdir....