Mesajı Okuyun
Old 15-06-2009, 13:09   #56
Av.M.Telli

Benim icra dairelerinden şikayetim, para ile işlem yaptırılmasından ziyade ordaki görevlilere ağız eğmek zorunda kalışımızla alâkalı.
Herkesten çok rica ediyorum: lütfen gerek icra dairelerinde gerek mahkeme kalemlerinde ve adliye koridorlarında, görevlilerden yasalara ve sizin hakkınıza uygun işlem yapmalarını isterken fazlaca ezilip bükülmeyelim. Uygun bir dille, ordaki insanların da iş yüklerinin çok fazla olduğunu unutmadan; ancak işlem yaptırırken de Avukat sıfatınızı yitirmeden muamele edelim ki aynı şekilde muamele görelim. Birçok avukatın memurlarla konuşmalarının haddinden fazla samimi olduğuna tanık oldum. Sonra memurlar buna alışıyor ve aşırı bir özen-ihtimam bekliyorlar kendilerinden işlem yapmalarını istediğimizde. Bütün avukatlar böyle yapmıyor elbette, bütün memurlar da. Ancak bu tür davranışlara alışanlar "ya tutarsa" deyip bazen böyle bir davranışı hiç kaldıramayacak kişilere de öyle yaklaşmaya çalışıyorlar. Boş yere tatsızlık çıkmasın. Avukat olduğumuzu kimselerin gözüne sokmadan ama duruşumuzla, konuşmalarımızla hissettirelim.