Mesajı Okuyun
Old 01-07-2009, 15:41   #44
Av.YBayrak

Sevgili Meslektaşım Av.M.Telli;
Kişisel görüşünüz olarak belirttiğiniz husus doğrudur. Yani, ihtiyati haciz sırasında alınan ödeme taahhüdünü Yargıtay geçersiz kabul ediyor. Çünkü, ödeme taahhüdünün geçerli olabilmesi için ön şart, bir para alacağı için geçerli bir icra takibinin varlığıdır.Geçerli bir icra takibinden sonra, borçlu, hacizden önce veya hacizde yada hacizden sonra ödeme taahhüdünde bulunabilir. Ödeme taahhüdü, ya yasada yer alan(İİK m.111) ve alacaklının kabulünü gerektirmeyen şekilde olur; ya da yasa'dakinden farklı şekilde ise, alacaklının kabulünü gerektirir. Her ikisinde de icra müdürü, ya da icra müdürü adına görev yapan icra memurunun katılımı ve onayı gerekir. Borcun fer'ileri ile dökümünü ve toplamını; bilahare borçlunun bunu ne şekilde ödeyeceği ödeme tarihleri ile birlikte ve hiçbir koşula bağlanmadan ödeneceği taahhüdü var ise, bu taahhüdü yerine getirmemekte haklı bir nedeni olmayan borçlu taahhüdü ihlal suçunu işlemiş olur ve cezalandırılır.
Adres araştırması ile ilgili konuya gelince; birçok kurum'a Mernis'e girebilme olanağı tanınmış. Bu nedenle, icra müdürleri, iş yoğunluğundan kaynaklı itirazda bulunuyorlar. Elinde bu olanaklara sahip meslektaşlarımızın kullanmaları hem kendileri, hem icra başta olmak üzere, emniyet, nüfus vb. diğer kurum çalışanları ve hem de biz meslektaşlarının iş yükünün artmamasını, işlerinin yavaşlamamasını sağlayacaktır. Bir süre sonra icra müdürlüklerinde yeterli memur olunca zaten bu sorgulamalar için de olasıdır ki bir masa ayrılacaktır. Ancak bugünki durumda, ben sorgulamıyorum diyen olursa yanlış yapar, önceki mesajımda açıklamıştım.
Sağlık, esenlik ve güzelliklerle kalın
Başarılar