Mesajı Okuyun
Old 02-10-2007, 15:11   #1
Admin

Varsayılan Yeni Bir Avukatın Mali Portresi ve Gelir-gider Tablosu

Merhaba,

Zaman zaman site posta kutumuza gelen mesajlarla yeni bir avukat kendi başına bir yazıhane açarsa nasıl bir mali tabloyla karşılaşır sorusu soruluyor. (Niçin forumda sorulmuyor, özel mesajla soruluyor onu da bilmiyorum?) Böyle bir konu açayım, bildiklerimi paylaşalım, yanlışlarımı diğer meslektaşlarım düzeltsin, bundan sonra aynı soruyu soracak genç meslektaşlara da bu konunun linkini vereyim istedim.

Bu konuda hukuktan ziyade matematik biliminin sınırlarında dolaşacağız, o nedenle hesap makinelerinizi lütfen hazır tutunuz. Hesabı yaparken birkaç kez fenalık geçirebilir, hesap sonunda bulacağımız mali tablo karşısında da depresyona girebilirsiniz, bu nedenle yanınızda bir Matematik Mühendisi, Muhasebeci ve Psikolog'tan oluşan bir heyet bulundurmanızı da öneriyorum. Ayrıca benim vereceğim sayıların İstanbul/Ankara/İzmir gibi büyük şehirler için geçerli olduğundan hareketle formüllerde kendi bulunduğunuz çevrenin rakamları ile yeniden hesaplama yapınız. Keza ben vergi/mali hukuk konusunda uzman değilim, o nedenle sadece tecrübeye dayalı bir bilgi paylaşımı yapıyorum, formüllerde, oranlarda ve rakamlarda hatalarım olabilir, lütfen bir uzmanla teyid etmeden bu konu içindeki bilgileri güvenilir kabul etmeyiniz ve ticari zararınız için de bana rücu etmeyiniz (Yanınızda bulunduracağınız Matematik mühendisi ile Muhasebeciye rücu edebilirsiniz).

Şimdi gelelim kendi başına küçük bir yazıhane açmayı planlayan yeni bir avukatın yapması gereken masrafları incelemeye:

Öncelikle belirtmek gerekir ki, bir defaya mahsus masrafları ("sermaye" diyelim) ben bu konu içinde hesaba katmıyorum, o sizin bütçenize bağlı olarak değişebilir. Örneğin büronuza bilgisayar almak, büroyu dekore etmek, kiralarken depozito vermek, kitap almak, mobilya almak, hukuk programı almak vs. masraflar bir defaya mahsus masraflardandır ve belirli bir sermaye gerektireceği kesin. Benim incelemek istediğim ise her ay yapacağınız düzenli masraflar. Böylece aylık ne kadar geliriniz olursa, ayakta kalabilirsiniz bu hesabı yapmamız kolaylaşacak.

İşte düzenli AYLIK masraflarınız:

* 500-YTL Kira. Elbette rakam yerden yere bürodan büroya değişir. Ben büyük şehirlerde iyi bir semtte küçük/orta ölçekte bir yerin kirası olarak 500-YTL'yi baz alacağım, siz rakamı kendi kiranıza/büro ihtiyaçlarınıza göre değiştiriniz.

* 100-YTL Muhtasar : Aylık kiranızın yaklaşık %20'si üç ayda bir muhtasar vergisi olarak maliyeye yatacak, dolayısıyla kiranız 500-YTL ise aylık 100-YTL'de bu vergi için giderlerinize ekleyiniz.

* 100-YTL Muhasebeci ücreti. Muhasebeci tutmayıp, kendi hesaplarınızı kendiniz tutmayı deneyebilirsiniz. Ancak bir vergi işleminin zamanında yapılmaması vs. gibi küçük hatalar karşınıza çok ciddi mali cezalar çıkartacağından bir muhasebeciniz olması önerilir. Elbette daha pahalı bir muhasebeci de tutabilirsiniz ama ben ortalama 100-YTL'den hesap ettim, siz kendi rakamınızı hesaba katınız.

* 15-YTL Damga vergisi. KDV Beyannemeleri için (boş bile verseniz = hiç kazancınız olmasa bile) her ay maliyeye yatması gerekiyor.

* 150-YTL Sabit telefon+cep telefonu+faks aylık ortalama gideriniz.
* 200-YTL Aidat, Su, Elektrik vs. ortalama gideriniz.
* 200-YTL Diğer düzenli masraflar (Baro aidatı, adliye vestiyeri, kırtasiye vs.)
* 150-YTL Topluluk Sigortası

Eğer bir sekreter vs. bir çalışanınız varsa bunun üzerine 800-1000-YTL ilave ediniz (Asgari ücret + çalışanın sigortası + yemek vs.).

Bu giderlere sizin Maliyeye gider olarak bildiremeyeceğiniz diğer işle ilgili kalemler dahil değil: Örneğin sizin işyerindeki yemek gideriniz (çalışanınız varsa onun yemek giderini masraf gösterebiliyorsunuz ancak kendinizinkini gösteremiyorsunuz), işe gidiş geliş yol paranız vs. Dolayısıyla bunları ilave düşünmeniz ve gelir hedefinizi belirlerken bu kalemleri de dahil etmeniz gerekiyor.

Ortalama 1400-1500-YTL gibi bir rakama ulaştık. Bunun minimum rakam olduğunu, kolay kolay daha düşemeyeceğini, çoğu kez çok meslektaş için de 2000 -YTL ve üstü bir rakama ulaşacağını düşünüyorum, ancak biz gene de 1500 üzerinden hareket edelim.

Şimdi gelirinizi hesap edelim:

Yeni büro açtınız, ne kadar kazanırsınız? Her ay 1500-YTL gideriniz olduğuna göre, minimum 2000-YTL geliriniz olmalı. Farzedelim her ay 2000-YTL'lik fatura kesiyorsunuz, hadi gelin verginizi hesap edelim:

Aylık her kestiğiniz faturanın %18'ini sonraki ayın 25'ine kadar maliyeye KDV olarak yatırmanız gerekiyor. Yani bir ayda 2000-YTL'lik fatura kestiyseniz, bunun 360-YTL'si zaten peşin olarak bir sonraki ay maliyeye yatacak. Geriye kalan rakam (2000-360 = 1640) sizin aylık brüt kazancınız oldu. Bu kazancınızı 12 ile çarpıp, yıllık kazancınızı bulun : 1640x12 = 19680-YTL = yaklaşık 20.000-YTL

Yukarıdaki 1500-YTL giderimizin yaklaşık 1000-YTL civarını "gider" yazıp, vergiden düşebildiğimizi varsayalım: Bu durumda yıllık 12.000-YTL gider yazacaksınız demektir. Bu halde 20.000-12.000-YTL = 8000-YTL yıllık kazancınız oldu.

Yıllık 7500-YTL'ye kadar kazançlar için %15 gelir vergisi ödeyeceksiniz. Bu halde 8000-YTL kazanç ile ödeyeceğiniz gelir vergisi yaklaşık yılda 1200 - YTL olacak, o da ayda 100-YTL ortalamaya tekabül ediyor. O halde hesabı toparlayalım:

Aylık Kesilen Fatura Tutarı:
+ 2000-YTL
----------------
2000-YTL Gelir

Aylık Harcama :

1500-YTL masraflar
100-YTL gelir vergisi
+360-YTL KDV Vergisi
-----------------
1960-YTL Gider

2000-YTL - 1960-YTL = 40-YTL her ay cebinize kalan net para. "Asgari ücretle bir işe girseydik, bunun 15 katını kazanacaktık" diye düşünmenin pek faydası yok tabii..

O zaman her ay kesilecek fatura tutarını (geliri) arttıralım, bakalım cebimize ne kalacak. Orantı kurarak yapmak çok doğru olmaz çünkü gelir vergisi oranları gelir arttıkça arttığından, rakamlar doğru orantı ile artmıyor! Oranlar 2007 yılı için şu şekilde bu arada:
7.500 YTL'ye kadar 15%
19.000 YTL'nin 7.500 YTL'si için 1.125 YTL, fazlası 20%
43.000 YTL'nin 19.000 YTL'si için 3.425 YTL, fazlası 27%
43.000 YTL'den fazlasının 43.000 YTL'si için 9.905 YTL, fazlası 35%

Diyelim ki, her ay 4000-YTL'lik fatura kesiyorsunuz. Bu halde ödeyeceğiniz aylık KDV oranı 720-YTL olacak.

4000-720 = 3280 -YTL KDV sonrası aylık kazancınız.
3280 x 12 = 39.360-YTL KDV sonrası yıllık kazancınız.
39.360-12.000-YTL = 27.360-YTL Gelir Vergisine esas kazancınız.
5025-YTL Yıllık gelir verginiz = 420-YTL Aylık ortalama gelir verginiz.

Sonuç:

Aylık Kesilen Fatura Tutarı:
+ 4000-YTL
----------------
4000-YTL Gelir

Aylık Harcama :

1500-YTL masraflar
420-YTL gelir vergisi
+720-YTL KDV Vergisi
-----------------
2640-YTL Gider

4000 - 2640 = 1360-YTL Net Karınız.

Sonu gelmez gibi gözüken hesabımızın verdiği sonuç şu: Vergi ve masraflar sonrası cebinize net 1360-YTL civarında bir "kar" kalmasını istiyorsanız, HER AY düzenli olarak ortalama 4000-YTL'lik gelir elde etmeli ve bu oranda serbest meslek makbuzu kesmelisiniz.

Yararlı olduğunu umar, vergi konusunda uzman üyelerimizden hatalarımı düzeltmelerini, yanınızdaki Psikolog'dan da size iyi bakmasını rica ederim..

Konuyla ilgili olabilecek diğer forum konularımız:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=15854
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=8010