Mesajı Okuyun
Old 05-04-2007, 19:22   #11
Heybe Hukuk

Olumlu Bizzat yaşadığım tecrübem uyarınca;

Bizzat bir müvekkilimin başına geldiği ve tecrübe ettiğim için çok açık ve net bir cevap verebileceğimi düşünüyorum.

Herşeyden önce evet para cezası ödenmemesi halinde günlük 20-YTL üzerinden hesap edilerek, hapis cezasına çeviriliyor. Artık bundan dönüş olmadığı da bilinen ve mevzuatla da sabit olan bir durum.

Ancak, bu aşamada takdir tamamen, mahkemede. Bu para cezası hangi mahkemede verilmiş olursa olsun; infazı gerçekleştirecek olan sanığın ikamet ettiği yerdeki savcılıktır. Savcılık kendisine gelen bu evrak üzerine ödeme emri düzenler ve sanık adresine tebliğe çıkarır. Sanık bu ödeme emrini bizzat kendi tebliğ almadı ise tekrar para cezasına dönüştürülme olasılığı daha yüksektir. Bilindiği üzere ödeme emrini tebliğ alan sanık ilk taksidi peşin ödemek ve sonraki taksitleri de aksatmaksızın ödemek zorundadır. İlk taksit peşin ödenediği halde sonraki taksitler de gecikme dahi olsa derhal kalan bakiye borç hapis cezasına çevirilir ve infaz edilir.

Eğer sanık ödeme emrini tebliğ almışsa ve 30 gün içinde ödeme yapmamışsa hakkında verilen para cezası, infaz savcılığının bağlı olduğu adliyedeki nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesince alınan bir karar ile hapis cezasına çevriliyor.

Bu aşamada şayet sanığın avukatı şartları zorlayan bir avukat ise , para cezasının hapis cezasına çevrilmesine karar veren mahkeme hakimi ile görüşüp; somut şartların, sanığın ödeme yapmasına engel olduğuna ikna edebilirse; aynı mahkeme ayrıca bir karar vererek; sanığın hapis cezasını takdiren para cezasına çevirebiliyor. Ben bizzat bu durumu yaşadım ve şartları zorladım

Bir örnek; sanık eşi ile boşanma durumundadır. Ödeme emri sanığın hali hazırda ikametgahı görünüyor olsa da; fiilen artık ikamet etmediği ancak boşanmakta olduğu eşinin ikamet etmeye devam ettiği adreste; o boşanılmakta olan eşe tebliğ edilmiştir. İçinde bulunulan husumet duyguları nedeniyle eşi de sanığı bilgilendirmemiştir mesela... diyorum hani

Eh artık Sayın Meslektaşlarım, elinizdeki somut olayın özellikleri sizin bilebileceğiniz bir durum

Umarım faydalı olabilmişimdir. Bu arada yeni üyeyim ve hoşbuldum . . .