Mesajı Okuyun
Old 17-02-2002, 02:07   #1
murat özbulgur

Varsayılan İnsanca Yaşama Hakkı,hürriyet

merhaba ben sizinle bugün yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum.Evime gelen bir misafirim sitedeki park yerlerinden iki arabanın sığacağı bir yere tek başına parketmiş ve bir site sakini de bunun üstüne kendi arabasını misafirimin arabasının önüne parketmiş.Misafirim çıkarken bunu gördük ve güvenlikçilerden yardım istedik(site güvenliği)sonuçta o kişiyi buldular ve kendisi hiddetle geldi...ben ev sahibi olarak ve sorumlu bir vatandaş olarak kendisine bu arabayı her ne kadar uygunsuz parkedilmiş olan arabamızın önüne arabasını bu şekilde parketmeye hakkı olmadığını bir hastalık veya acil bir durumda arabamızı çıkaramayacağımızı bunun sorumsuzca yapılmış bir davranış olduğunu kendisine söylememe rağmen kendisi;"arabama vurun,çarpın,polis çağırın gibi benim ifade ettiğim konulardan çok uzak şeyler söyledi ve hatta daha da ileri giderek kendisinin kim olduğumu bilmesi gerektiği şeklinde hoş karşılanmayacak davranışlarda buylundu.Bir tekme savurdu bunun akabinde ben hiç bir şey yapmadım stenin güvenliği geldi vs..misafirlerim ve güvenlikçi arkadaşlar benim eve gitmemi istediler ve bende sorun çıkmaması için mantıklı her insanın yapması gereken şeyi yaparak sinirlerime hakim oldum.ben eve gittiğimde aşağıdan beni kastederek "seni nasıl olsa bulacağım ...."gibi tehditler savurdu.Ben haklarımı savunmak için neler yapmalıyım susmalımıyım?Bulunmayı mı beklemeliyim? bu işin tatlı bir şekilde hallolması ve bu tehdidi yapanın hukuken uyarılması ya da başkalarına aynı muameleyi yapmaması için neler yapmalıyım?
bu konuda görüş ve önerileriniz bana yol gösterecek ve belki de insanların kendini kanun uygulayıcısı gibi görüp başka insanların haklarını engellemesini önlemiş olacaksınız teşekkürler...

17-11-2000 02:14:55