Mesajı Okuyun
Old 13-04-2009, 16:02   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Esim bana izmirden dava acmisti,ben baska ilde oldugum icin itiraz dilekcesi yazdirip gonderdim.fakat esim davaya 3gun kala tekrar benimle barismak istedigini soyleyip davaya gitmeyecegini soyledi.nitekim davaya katilmamis.ancak simdi ben barismak istemedigim icin tamam bende bosanicam senden dedi.davayi sakaryadan acacakmis.benim anlamadigim izmirdeki dava simdi ne oldu??bu insan kafasina gore heryerden bana dava acabilirmi?davaya katilmadi ama ben dilekcemi yolladim bana cevap gelir mi??eger o dava dusmusse bu insan bana tekrar dava acmadan ben gidip bosanma icin basvursam daha iyi olur mu?elimde beni aldattigina dair resimler mevcut.zaten saklammiyorda.davayi ben acarsam velayet(18 aylik),nafaka ve tazminat acisindan bir zarara ugrarmiyim?cevabinizi bekliyorum.iyi gunler

İzmir'deki davaya girilmemişse, dava müracaata bırakılmıştır. 3 ay içinde yenilenmezse, "açılmamış sayılmasına" karar verilecektir.Size haber verilmez. Bir insan "kafasına göre" dava açabilir. Ancak davalının da itiraz hakkı vardır. Örneğin 3 ay içinde yeni bir dava açarsa, "derdestlik" itirazında bulunularak, ikinci dava red edilebilir. Boşanma davalarında yetkili mahkeme, eşlerin yerleşim birimi ile son defa 6 aydan beri oturdukları yer mahkemesidir. Bunların dışında bir yerde dava açılırsa, cevap süresi olan 10 gün içinde itirazda bulunulmalıdır.

Alıntı:
ben acarsam velayet(18 aylik),nafaka ve tazminat acisindan bir zarara ugrarmiyim?cevabinizi bekliyorum.

Davayı siz açarsanız bir zarara uğramazsınız. Tam tersine, yararını görürsünüz. Hem davanın müracaata bırakılmasını engellemiş olursunuz, hem de aldatma olgusu nedeniyle daha fazla tazminat alabilirsiniz.(Mevzuatta davanın kimin tarafından açıldığının önemi yoktur. Ancak uygulamada hakimlerin takdir hakkını bu şekilde kullandığını görmekteyiz.)

Ancak, burada verilen bilgilere göre yardımcı olabildiğimizi; bir avukata müracaat etmenizin hak kaybına uğramamanız bakımından önemli olduğunu anımsatmak isteriz. Maddi durumunuz elvermiyorsa(Bu durumu kanıtlayarak) bulunduğunuz ilin Barosunun Adli Yardım Bürosuna müracaat edebilirsiniz.