Mesajı Okuyun
Old 13-02-2009, 11:44   #1
rudy baylor

Varsayılan Amme alacakları arasında garamet-ödeme sırası

İyi günler. Benim sorum bir şirketin üçüncü kişideki alacaklarına gelen hacizler arasında amme alacaklarının da bulunması durumunda,üçüncü kişinin ödemeyi hangi sıraya göre yapacağı ile ilgili.Birinci sırada bir gerçek kişinin icra dairesi aracılığıyla koydurduğu haciz var,ikinci sırada da icra dairesi var,üçte vergi dairesi,dörtte de sgk alacağı var.Bu durumda ben,birinci sıradaki icra dairesine vergi ve sgk da birinci sıradaymış gibi katılır ve aralarında garameten ödeme yapılır,diye düşünüyorum.Kafamı karıştıran AATUHK m.69'daki "Hacze iştirak halinde, hacizli malın bedelinden ilk önce haczi yapan dairenin alacağı tahsil olunur. Artanı hacze iştirak tarihi sırası ile alacaklarına mahsup edilmek üzere, hacze iştirak eden dairelere ödenir"hükmü.Şİmdi eğer garameten ödeme yapılacaksa hepsi belli bir yüzdeyle belli bir miktar mı alacak,yoksa mesela tarih itibariyle önde olan vergi dairesi tüm alacağını alacak,kalan meblağ olursa sgk ile birinci sıradaki icra dairesi mi alacak?Bir de "alacağını öncelikli almak"tan kasıt,birinci sıraya geçip,hatta birinci sırada bir gerçek kişinin icra dairesi aracılığıyla yaptığı takibin de önüne geçerek devletin alacağını en önden alması mı?İİk.m.206'da üçüncü sırada "özel kanunlarla imtiyazlı olarak sayılan alacaklar"diyor,devlet alacağı da onların arasında.Benim kafam biraz karıştı kısacası. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...