Mesajı Okuyun
Old 02-06-2009, 15:50   #6
Av_Ece Altunay Önal

Varsayılan Haksız azil ve vekalet ücreti alacağı

Bir avukat olarak siz değerli meslektaşların yadımına ihtiyacım var.
Üç ay kadar önce bulunduğum şehirden başka bir şehirde yaşayan akrabalarım, babaları vefat ettiği için işlemleri yapmak üzere beni çağırdılar. Üç muris var biri Adana'da, biri İstanbul'da biri de Almanya'da. İlk iş veraset ilamını aldık. Daha sonra murisin evde bulunan kasasını tutanak tutarak açtık. Kasanın içinden 150.000,00-TL nakit, çok sayıda mücevher ve gayrimenkul tapuları çıktı. Ve bir adet araç.
Muris vefat edeli 3 gün olduğu için vekalet ücreti konusuna girmedik. Daha sonra herkes memleketine dağıldı ben de işlemleri yapmaya başladım.
12si Adana'da 1'i Mersin'de 13 adet gayirmenkulün teker teker Belediyelerden ilişikleri kesildi, Tapudan intikalleri yapıldı ve yeniden Belediyelere bildirildi. Bakmayın az buz değil iki ayımı aldı. 14 kere yolculuk yaptım ve günlerce işimden oldum. Sabah, gece farketmeden telefon ettiler, bilgi verdim. İşin dışında özel ilişkilerine de yardımcı oldum. Daha sonra vekalet ücretini bildirdim, hepsi onay verdi. Ki zaten en az on beş avukata sordum ve onların verdiği rakamın çok çok altında bir rakam verdim vekalet ücreti olarak.
Gelgelelim işlemler tamamen bitti. İki varisle sorunumuz yok ama bir tanesi vekalet ücreti ödemediği yetmezmiş gibi beni azletmiş Saçma çünkü bütün işler zaten bitti..
Velhasıl kelam;
1- Dava açmayı düşünüyorum ancak davanın seyrini değiştirecek bir noktada tıkandım kaldım. Bu yaptığım işlemler "değeri parayla ölçülebilen işlemler"den mi değil mi? Çünkü eğer ölçülebiliyorsa m.164, ölçülemiyorsa asgari ücret tarifesi devreye girecek ve asgari ücret tarifesi 300-TL fazlasıyla komik.
2- Yapılan bu işlemler asgari ücret tarifesinde yer alan "hakkın nakli için yapılan işlem" midir? İntikaller öyle sayılsa bile, kasanın açılması durumu da aynı mı değerlendirilir?
Sanırım hepimizin başına gelebilecek bir konu Destekleriniz için şimdiden teşekkürler...