Mesajı Okuyun
Old 24-10-2008, 11:04   #1
Heybe Hukuk

Varsayılan Vekillikten İstifa Usulü Hk.

Merhaba

Aklıma takılan bir soruyu yöneltmek istedim. Gördüğüm lüzum üzerine, bir müvekkilimin vekilliğinden istifa ettim. Bir istifa dilekçesi hazırladım. İstifa gerekçemi, bir kısım dosyalardan alınmış ancak kullnılmamış olan gider avanslarını iade ettiğimi, ekli rapor ile tüm dosyalar hakkında detaylı bilgi verdiğimi, tüm dosyalarının kendisine elden teslim edildiğini vb gibi tüm bilgileri içeren uzun bir dilekçe idi bu.

Dosyaları ile birlikte, işbu istifamı, raporumu müvekkile elden teslim ettim. İstifa dilekçemi ve içeriğindeki belge ve bilgileri tebellüğ ettiğine dair imzasını aldım.

Bu müvekkilin bir kısmı temyiz aşamasında olan 7 dava, 4 icra dosyası vardı.

Bahsini ettiğim istifa dilekçem oldukça uzun ve sır saklama yükümlülüğümü de doğuracak bir kısım bilgiler içeriyor. Bu nedenle bu dilekçenin sadece müvekkilde ve bende olması daha doğru diye düşündüm. 2 nüsha düzenledim ve karşılıklı imzaladık ve birer nüshasını aldık.

Aklımdan geçen, istifa gerekçelerimi de açıkladığım ve oldukça uzun bir dilekçe olan istifa dilekçem haricinde başka bir dilekçe yazmak; ve bu diğer istifa dilekçemi tüm dosyalara ibraz etmekti.

Bu yeni dilekçede sadece gördüğüm lüzum üzerine istifa ettiğimi, müvekkil kabulü ve tebliği anlamına gelen imzasını da havi olan bu istifamı, şu şu dosyalara ibraz edeceğimi, 15 gün daha vekillik görevimi yerine getireceğimi, ancak bu süreden sonra dosyaların bizzat müvekkil yada yetkilendireceği diğer bir vekil ile takibinin zorunlu olduğu, bu zorunluluğa uyulmaması halinin neticelerinin kendisine anlatıldığı bilgileri yer alsa; bu istifa dilekçemden suret alıp, aslı gibidir onayı ile tüm dosyalara ibraz etsem diye düşünüyordum.

Neticede herbir dosyaya istifa sunup, her birinden müvekkile tebliğe çıkarmak ta belli bir masrafı gerektirecek. Bu masrafa katlanmak istemedim.

Ancak gerek sitede gerekse hariçte bu hususu araştırmama rağmen net bir yanıt bulamadım.

Meslektaşlarıma sormak isterim; bu durumda herbir dosyaya ayrı ayrı istifa edip, müvekkile ayrı ayrı tebliğe çıkarma mecburiyetim var mıdır? Yoksa yukarıda bahsini ettiğim yöntem, beni korur mu?

Teşekkürler..