Mesajı Okuyun
Old 17-10-2018, 16:25   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Soru başlığı karışık gelmiş olabilir. Bir işçi 20 ay A ve B firmalarının ortaklığındaki şantiyede çalışırken iş akdi feshedilip aynı gün A ve C firmalarının şantiyesinde farklı bir sigorta numarası ile işe başlatılıyor. İşçi burada 5 ay çalıştıktan sonra işine son veriliyor.

A firması her iki işyerinde de işveren ortaklardan birisi. Aynı gün işe başlatılması ve A firmasının her iki şantiyede de işveren ortaklardan olması nakildir diye düşünüyorum. Başka bir avukat ise işten çıkarılan arkadaşa nakil değil demiş. Değerli görüşlerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ediyorum.
Sayın avmud;

İşçinin bir formaliteden ibaret olan iş akdinin feshedilip bir başka firma üzerinden işe devam etmiş olmasıyla iş yeri değişikliğinin A firması yönünden "nakil" olarak kabulü gerektiği düşüncesindeyim. Başka deyişle; A firması işçinin naklen gittiği ve sigortalısı olduğu C firmasıyla da ortak olduğundan 25 ay üzerinden hesaplanacak olan kıdem tazminatından sorumludur. İşçiyi nakleden A firması olduğundan, A firmasının C firmasıyla resmiyette değil de fiiliyatta bir ortaklığı olsaydı dahi durum değişmezdi diye düşünüyorum

Saygılarımla..