Mesajı Okuyun
Old 28-04-2013, 17:07   #1
poseidonmavi

Varsayılan Delil tespit ettirememek

Son iki haftada yaşadığım olaylar beni hakimlerden soğuttu desem yalan olmaz. Ortak alanlardaki ayıplı inşaatı delil tespiti ile tespit ettirmem gerekiyor. Gecikmesinde sakınca da var zira ortak alanda boya işi yapılmaya başlandı. Ancak taşınmazın bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesi "gayrimenkul satış vaadi sözleşmesindeki yetki sözleşmesini gerekçe göstererek" HMK ile kendisine verilen görev ve yetkiyi reddetti!! Yapacak bir şey yok, çünkü o adliyede başka sulh hukuk yok, mecburen esas davaya bakacak mahkemeye gittik (sözleşmedeki yetki anlaşması ile aynı mahkeme). Esas davaya bakacak mahkeme "eda davasına konu olabilecek istemlerde bulunduğumuz gerekçesiyle" talebimizi reddetti!! Maddi olguların tespiti söz konusu iken ve gecikmeden dolayı zarar doğmuşken mahkemelerin hukuka açıkça aykırı ve keyfi karar verebilmelerine ilk kez rastladım ve şok oldum. Karar veren hakimlere de lafımı sakınmadım. Yarın tekrar delil tespiti isteyeceğim, 3. kez reddedilirse eda davası açıp tedbir talep edeceğim.