Mesajı Okuyun
Old 28-07-2006, 20:30   #3
Av.Suat Ergin

Sayın Av.Dostum,

Müvekkiliniz hakkında 6136 sayılı yasaya muhalefetten soruşturma açıldı ve tutuklandı diyorsunuz. Ayrıca TCK 170 inci madde (c) fıkrasında belirtilen "genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması suçu" nu işlemiş olmuyor mu? Bu suçun cezası da 6 ay-3 yıl arasıdır. 6136 Sayılı yasanın 13 üncü maddesine göre de ceza 1-3 yıldır.

CMK 100 üncü maddede tutuklama nedenleri sayılmıştır. Maddenin son fıkrasında "hapis cezasının üst sınırı 1 yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararı verilemez" hükmü vardır. Ama bu fıkradan yararlanamazsınız. Maddenin 2 inci fıkrası muğlak ifadelerle doludur.(a) bendinde ise;şüpheli veya sanığın kaçması, saklanması veya kaçacağı şüphesini uyandıran somut olgular varsa tutuklanabilir denilmektedir. Tamamen takdire dayalı bir durumdur. Bu nedenle Sulh Ceza Mah.tutuklamış, Asliye Ceza Mah. tutukluluğa itirazı red etmiş zaten.Takdire dayalı bir durum olduğu için de konuyla ilgili yargıtay kararı da yoktur sanırım.(Ben bulamadım) Yeniden yapacağınız müracaatta tahliyeye yönelik bir karar alabileceğinizi sanmıyorum.

Saygılarımla