Mesajı Okuyun
Old 09-03-2007, 13:59   #8
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Haciz yapmadan borçlu evinde alınan taahhütten hapis cezası çıktığını biliyorum
Sayın Tuna,
Bu konuda bir tereddüt yok,size katılıyorum. Fakat haciz mahalinde önce haciz yapıp ardından taahhüt alınması kanımca uygun düşmüyor.
Alıntı:

Bir de borçlunun haciz baskısı ile verdiği kabul edilen taahhüdün neden geçerli olmadığını anlayamıyorum.Yani takip kesinleştikten sonra;borçluda her an için haciz baskısı yok mu?İcra Dairesi'ne gelerek taahhüt veren borçlu sanki haciz baskısı altında gelmiyor mu?
Sayın Meslektaşım, bu konuda size katılmıyorum. Çünkü haciz için borçlu adresine gidildiğinde o anda telaşla, ödeme imkanı olmamasına rağmen ileriki tarihlere taahhüt veren borçlular pek çoktur. Haciz için adrese gidildiğinde, o an için borçlunun en büyük amacı icra memuru ve avukatı en kısa zamanda adresten uzaklaştırmak için çare aramak oluyor.(Kimi zaman tehdit, kimi zaman boğaza sarılma,kimi zaman da taahhüt verme,vs. şeklinde) "Siz istediğiniz tarihlere, istediğiniz meblağ ödemeyi yazın; yeter ki şimdi ele güne rezil olmadan şurdan gidin" gibi tepkilerle çok karşılaştım. Takdir edersiniz ki, haciz anındaki baskı daha yoğundur.
Saygılarımla.