Mesajı Okuyun
Old 15-08-2008, 19:32   #69
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Sigarayı Bırakıyoruz!

Sn Gemici;

İlk bıraktığımda da benimle beraber çevremden 4 kişi bırakmıştı. Onlardan ben ve bir arkadaşımız yeniden başladı. Diğerleri içmiyor.

Neden bırakıyoruz.

Başlığın atılmasında belki böyle bir yaşanmışlığın etkisi olabilir. Bilemiyorum. Konu itiraf ediyorumda başlamıştı sonra buraya taşındı. Ama neden BIRAKIYORUZ başlğını attığımı hatta atıp atmadığımı anımsamıyorum. (Sarhoştum)

Neyse; şaka bir yana sigarayı bırakmaktaki en büyük etmenin kişinin bırakacağım demesi ve bu kararlılığını sürdürmesi olduğuna katılıyorum. Bu konuda tamamen haklısınız. Ancak küçük grupların bir araya gelerek sigarayı bırakmalarının mümkün olacağı, internet üzerinden ise böyle bir kollektivizm yaratılamayacağı şeklindeki düşüncenize katılmıyorum.

Zaten önceki ifadelerimizde de bunun bir iddia dahi olmadığını, sadece gönüllü bir işbirliği olduğunu ifade etmiştik.

Hemen Kemal arkadaşımız kampanyaya katılacağını ifade etti. Nur hanım'ın bırakma düşüncesi güçleniyor. Derebey bırakmış bile. Bizimle paylaşıyor.

Kaldı ki en büyük gösterilerin internet aracılığı ile örgütlendiğini de unutmayın.

Bizim burada kimsenin bizi kontrol etmesine veya bizim başkasını kontrol etmemize ihtiyacımız yok. Tam karşılamaz ama sizin ifadelerinizden daha fazla toplumsal terapiye benzetilebilir. Sohbet ederek birbirimize moral veriyoruz. Kararlılığın güçlenmesini sağlıyoruz. Yoksa bir denetim makenzması veya kınama makenizması aklımızdan geçmedi. En azından benim.

Ben buradan sigarayı bırakacağımı ilan ettim ve başladığımda da buradan ilan edeceğimi söyledim. Bu tamamen gönüllü bir ifadedir. Kimsenin yalan söyleyip söylemediğimi bilme şansı yoktur. Ama ben buradan "arkadaşlar kusura bakmayın, sözümde duramadım sigara içtim" demek zorunda kalacağım için benim üzerimde baskı oluşturacaktır.

Sonuç olarak sigarayı BIRAKACAĞIM. İsteyen herkesin de bırakabileceği kanısındayım. Yeter ki istesin.

Sn. Atahun;
Merak etmeyin, buradan öyle bir sonuç çıkmaz.

Bu arada, Sn. Saim'in desteği sınırlandırma ve tekeline alma nedenini de anlamış değilim.

Saygılar.