Mesajı Okuyun
Old 20-04-2002, 01:58   #2
zafert

Sayın Hukukdoktoru,

Bu konuda özel bir bilgim yok ancak üniversitede araştırma görevlisi bir arkadaşımın bana söylediğine göre Yrd.Doç yada Doç. statüsüne gelmeden Av. ruhsatnameleri bulunsa dahi fiilen avukatlık yapamıyorlarmış.

'Yerinde-Yararlı ve gerekli-sakıncalı' olup olmaması açısından konuya baktığımda Avukatlığın part-time yapılabilecek bir iş olmadığını düşünüyorum.Her iki mesleği yapmaya çalışırken parçalanıp,bölünmek yerine bir mesleği hakkını vererek yapmanın mesleklerin itibarınıda yükselteceği kanaatini taşımaktayım.

Zaten kanun koyucuda avukatlık kanununda yaptığı son değişiklikle aynı zamanda hem öğretmen hemde avukat olan meslektaşlarımızın önümüzdeki temmuz ayına kadar ikisinden birini seçmelerini şart koşmaktadır.Gerçi kanun koyucunun böyle bir düzenlemeye gitmesinin bir nedenide avukatlık mesleğindeki arz fazlasıda olabilir ancak böyle bile olsa bunun benim düşünceme ters bir yanı yoktur.

Sonuç olarak iş hayatında uzmanlaşmanın ve iş bölümünün faydasına inananlardanım ve bu doğrultudaki düzenlemelerin kaliteyi arttıracağına inanıyorum.saygılarımla.

Av.Zafer Taşpınar/İstanbul Barosu