Mesajı Okuyun
Old 27-12-2013, 17:49   #1
Stj.Av.Bülent Tunç

Varsayılan İtirazın İptali Davasında Asıl Borç ve Faizin Ödenmesi İcra Vekalet Ücretinin Ödenmemesi Halinde Davanın Konusuz Kalıp Kalmayacağı

Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar ve iyi çalışmalar dileyerek sorunumu dile getirmek istiyorum.

Para alacağı nedeniyle başlatılan ilamsız takibe borçlu taraf itiraz etmiş ve ardından itirazın iptali davası açılmıştır.Dava açıldıktan sonra borçlu asıl borç ve faiz borcunu ödemiş ancak icra vekalet ücretini ödememiştir.Hakime hanım bu halde davanın konusuz kalacağını düşünüyor.Biz ise aksi yönde düşünmekteyiz.Çünkü itiraz yapılırken asıl borç ve fer'ilerine itiraz edilmektedir ve itirazın iptali davasına konu değer bu miktar üzerinden hesaplanmaktadır ve icra vekalet ücreti de davaya konu miktara dahildir.Bu halde sadece asıl alacak ve faizin ödenmesi ancak icra vekalet ücretinin ödenmemesi durumunda davanın konusuz kaldığını düşünmek ne kadar doğrudur.Hakime hanım bahsettiğimiz vekalet ücretinin ''bizim asıl işimiz bu değil'' gerekçesiyle ödenmemiş olmasıyla ilgilenmiyor.Aksi yönde düşünmekle birlikte bu konuda bir Yargıtay kararı bulamamaktayım.

Tüm meslektaşlarımın bu konu hakkındaki düşüncelerine başvurma gereksinimi duymuş durumdayız ve değerli yorumlarınızı ve bu konu hakkında Yargıtay kararlarını paylaşabilmeniz halinde şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum
.

İyi çalışmalar diliyorum.