Mesajı Okuyun
Old 28-04-2010, 00:37   #101
Av. BAYRAM ŞANDA

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
http://www.turkhukuksitesi.com/showt...6280#post26280

Sayın Ergin, forumlarda daha önceden bu konuyu tartışmıştık, Sayın Doğanel bu konuyu daha iyi hatırlayacaktır. Daha sonradan benimde anayasa mahkemesi kararıyla katılmak zorunda kaldığım (aslında hala katılmıyorum) tartışmadada belirtildiği üzere Avukatlık Kanunu 164 son fıkarasına göre, vekalet ücreti vekilin kendisine aittir. Vekil kendi istihkakı için olan alacağı kendisi takibe koyduğu zaman, neden vekalet ücreti alsın ben anlamadım...
Mahkemeler karar verirken yargılama giderlerinden sayılan vekalet ücreti ile ilgili aynen ' ....TL vekalet ücretinin davlıdan-davacıdan alınarak verilmesine şeklide karar verirler...' bu güne kadar vekalet ücretnin .... alınarak vekilini verilesine şeklinde bir karar görmedim dolayısı ile taraflar adına hükmedilen bir kararı, vekil kendi alacağmiş gibi takibe konu yapamayacağındn icra vekalet ücreti her hlukarda talep edilecektir bu husus İİK nunda açıktır. hükmedilen karşı vekalet ücretinin vekile ait olacağı hususu tartışma konusu yapılmış ve vekile ait bir alacaktır denilmiş isede bu vekil ile müvekkili arasında ve avukatlık kanununun konuya iişkin ilgili maddesinden kaynalanmaktadır...